Samaryum (III)/PMMA nanoliflerin elektroeğirme yöntemiyle hazırlanması ve incelenmesi
Preparation and examination of samarium (III)/PMMA nanofibers by electrospinning method
  1. Tez No: 719299
  2. Yazar: SİMGE BURUCUOĞLU AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Sm(III) küme tabanlı 2D koordinasyon polimeri {[Sm(2-stp).3(H2O)].(H2O)}n, (2-Stp = 2-sülfoterefitalat), hidrotermal olarak sentezlenmiş ve yeni bir 1D ışıldayan kompozit liflerden olan Sm/PMMA'yı elde etmek için elektroeğirme tekniği ile polimetil metakrilat (PMMA) liflerine katkılanmıştır. Sm(III) kompleksinin kristal yapısı, tek kristal X-ışını kırınım ölçümleri ile belirlenmiştir. Sm/PMMA kompozit lifleri, saf Sm(III) kompleksine kıyasla alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM), Fourier transform kızılötesi spektroskopisi (FTIR), fotolüminesans spektroskopisi (PL) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile karakterize edilmiştir. Kompozit nanoliflerin (Sm/PMMA) ışıldayan spektrumları, Sm(III) iyonlarının güçlü karakteristik ışımasını göstermiş ve ayrıca saf Sm(III) kompleksinden çok daha iyi termal stabiliteye sahip olduğunu işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Sm(III) cluster-based 2D coordination polymer {[Sm(2-stp).3(H2O)].(H2O)}n, (where 2-stp = 2-sulfoterephthalate), 1 has been synthesized hydrothermally and doped into poly(methyl methacrylate (PMMA) fibers through electrospinning technique to get a new 1D luminescent composite fibers, Sm/PMMA. The crystal structure of Sm(III) complex has been determined by single crystal X-ray diffraction measurements. Sm/PMMA composite fibers have been characterized by field emission scanning electron microscopy (FESEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), photoluminescence spectroscopy (PL), and thermogravimetric analysis (TGA) in comparison to that of the pure Sm(III) complex. The luminescent spectra of the composite nanofibers (Sm/PMMA) have demonstrated strong characteristic emission of Sm(III) ions and have also pointed out much better thermal stability than the pure Sm(III) complex.