Üst ekstremite benign tümörlerinde kompresyona bağlı oluşan nöropatiler ve klinik sonuçlarımız
Compression induced neuropathies in benign tumors of the upper extremity and our clinical results
- Tez No: 719313
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniklerinde sıkça gördüğümüz üst ekstremite nörolojik yakınmaları olan hastaların bir kısmında altta yatan sebebin tümör basısı olabileceğini akla getirmek. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası şikayetlerini karşılaştırmak. MATERYAL METOD: Mart 2016 ve Kasım 2020 tarihleri arasında üst ekstremite kitlesel lezyon nedeniyle kompresyon nöropatisi tanısı alan ve cerrahi tedavi uygulanan ve düzenli takipleri olan 34 hasta değerlendirildi. Hastalar değerlendirilirken detaylı nörolojik ve ortopedik klinik muayene bulguları ile kitleden şüphenilen her hastada manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'den faydalanıldı. Hastalar pre-op ve post-op 6. ay Kol Omuz ve El Yaralanmaları Anketi (Disabilities of The Arm Shoulder and Hand Questionnaire – DASH) ve Görsel Analog Skala(Visual Analogue Scale-VAS) ile değerlendirildi. Çalışmamıza parmak kitleleri dahil edilmedi. BULGULAR: Hastalarımızın 20'si kadın, 14'ü erkekti. 13 hastada lipom, 7 hastada schwannom tespit edildi. Diğer hastalarımızda ise farklı tür benign yumuşak doku tümörlerine rastlandı. Pre-op DASH skoru ortalaması 40,64 ± 14,43 , Pre-op VAS skoru ortalaması 6,12 ± 1,55 olarak hesaplandı. Post-op DASH skoru ortalaması 15,14 ± 8,01 , Post-op VAS skoru ortalaması 1,59 ± 0,89 olarak hesaplandı. Median sinirin etkilendiği hasta oranı %29,4 , ulnar sinirin etkilendiği hasta oranı %26.5 , radial sinirin(radial+ PIN) etkilendiği hasta oranı % 26.5 , dijital sinirin etkilendiği hastaların oranı ise %14.7 dir. SONUÇ: Üst ekstremite nöropati bulguları ile polikliniğe başvuran hastalarda sinire bası yapan kitle varlığı da akla gelmeli, etklilenmiş sinir trasesi boyunca kitle açısından palpasyon yapılmalı, kitle varlığından şüphelenilen durumlarda hasta hikayesi derinleştirilmeli ve gerekli görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmalıdır. Gerekli durumlarda eksizyon öncesinde biyopsi planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To bring to mind that the underlying cause may be tumor compression in some of the patients with upper extremity neurological complaints that we frequently encounter in Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinics. To compare the complaints of patients before and after surgery. MATERIAL METHOD: Between March 2016 and November 2020, 34 patients who were diagnosed with compression neuropathy due to upper extremity mass lesion, underwent surgical treatment and had regular follow-up were evaluated. While evaluating the patients, magnetic resonance imaging (MRI) was used in every patient suspected of having a mass with detailed neurological and orthopedic clinical examination findings. Patients were evaluated with the Disabilities of The Arm Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) and Visual Analogue Scale (VAS) at pre-op and post-op 6th month. Finger masses were not included in our study. RESULTS: Twenty of our patients were female and 14 were male. Lipoma was detected in 13 patients and schwannoma in 7 patients. The mean pre-op DASH score was calculated as 40.64 ± 14.43, and the mean pre-op VAS score was calculated as 6.12 ± 1.55. The mean post-op DASH score was 15.14 ± 8.01, and the mean post-op VAS score was calculated as 1.59 ± 0.89. The rate of patients affected by the median nerve is 29.4%, the rate of patients affected by the ulnar nerve is 26.5%, the rate of patients by the radial nerve (radial + PIN) is 26.5%, and the rate of patients by the digital nerve is 14.7%. CONCLUSION: The presence of a mass pressing on the nerve should also be considered in patients who apply to the outpatient clinic with signs of upper extremity neuropathy, palpation should be performed for the mass along the affected nerve tracing, the patient's history should be deepened in cases where the presence of a mass is suspected, and the necessary imaging methods should be used. If necessary, biopsy should be planned before excision.