Organizational commitment and its role in achieving organizational effectiveness in the banking sector
Bankacılık sektöründe organizasyonel taahhüt ve organizasyonel etkinliğin gerçekleştirilmesindeki rolü
  1. Tez No: 719314
  2. Yazar: KARRAR SAMEER KAREEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, özel bankacılık sektöründe örgütsel etkinliğin ve çalışanların performansının sağlanmasında Örgütsel bağlılığın (duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık) rolünü bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada toplam 213 anket dağıtılmış, 8 vaka cevap şans eseri bırakılmıştır. Sonuç olarak, veri analizi için 205 yanıt tutuldu. Türkiye'de AK bankasında çalışan çalışanlar hedef kitleyi temsil etmektedir. Ancak bu çalışmada örneklem olarak 213 çalışan rastgele seçilmiştir. Çalışmanın sonuçları, örgütsel bağlılık (duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık) ile örgütsel etkililik arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, örgütsel bağlılığın örgütsel etkinlik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study try to find the role of the Organizational commitment (affective commitment, continuance commitment, and normative commitment) in achieving organizational effectiveness and the performance of the employees in the private banking sector. In this study, a total of 213 questionnaires have been distributed, 8 cases were dropped because of luck of answers. As a result, 205 responses were retained for data analysis. Employees working in the AK bank in turkey represent the target population. However, 213 employees randomly be chose as the sample respondents in this study. The results of the study showed that there is a positive correlation between organizational commitment (affective commitment, continuance commitment, and normative commitment) and organizational effectiveness. The results indicate that there is a statistically significant effect of organizational commitment on organizational effectiveness.