2000 sonrası Türk resminde peyzaj
Landscape in Turkish painting after 2000
- Tez No: 719330
 - Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada 2000-2020 yılları arasında Türk resim sanatında İstanbul peyzaj konulu resimler incelenmiştir. Bu tezin amacı Türk Resim sanatında 2000-2020 yılları arasında konusu İstanbul peyzaj resimlerinin, konu, renk, kompozisyon, teknik açıdan inceleyip görünmeyen artık kentin bir parçası olmak durumunda kalan peyzaj resminin irdelenmesinin yanı sıra gelecekteki uygulamalara yönelik öngörülerde ve önerilerde bulunmaktır. Ayrıca artan mimari yoğunluğuna bağlı olarak estetik mimari yapılara yönelmek kentin mimari öğelerinde peyzajları görünür kılmaktır. Söz konusu eserlerdeki çarpık kentleşme ve mimarinin bozulmasına odaklanan bu çalışma, ortaya koyduğu bulgularıyla gelecek kuşaklara İstanbul kentinin peyzajının yanlış aktarılmasının önüne geçecektir. Ayrıca bu çalışmanın kentin mimari dokusunun doğru tasviri konusunda ışık tutacağı düşünülmektedir. Konu ile ilgili 20 sanatçının eserleri incelenmiş, sanatçıların bir kısmıyla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir). Son bölümde Tolga Boztoprak'ın resimleri üzerinde durularak, geçmişle bağları, düşünsel yapısı ve plastik kurguları göz önünde tutularak Doğa-peyzaj ilişkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bütün çalışmanın başından beri irdelemeye çalıştığı doğa- peyzaj ilişkisine dair çıkarımlar sonuç bölümünde belirtilmiştir. Konu ile ilgili 20 sanatçının eserleri incelenmiş, sanatçıların bir kısmıyla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the paintings on the theme of İstanbul landscape in Turkish painting art were examined between 2000 and 2020. The aim of this study was to analyse technically the landscape paintings of İstanbul on the theme of Turkish painting art between 2000 and 2020 according to subject, colour, composition and in addition to analysing the landscape painting, which now be part of the invisible city and to make predictions and suggestions for future applications. In addition, due to the increasing architectural density, the direction to aesthetic This study, which focused on the distorted urbanization and deterioration of architecture will prevent the incorrect transfer of the landscape of the city of İstanbul to future generations with its findings.architectural structures is to make landscapes visible in the architectural elements of the city. It is also thought that this study will shed light on the correct description of the architectural fabric of the city. The works of 20 artists related to the subject were examined and interviews were conducted with some of the artists in details. In the conclusion part, the relationship between nature and landscape has been tried to be evaluated by focusing on Tolga Boztoprak's paintings, considering his connections with the past, his intellectual structure and his plastic fictions. Analysing the inference about the nature-landscape relationship was described in the conclusion part which was tried to examine since the beginning of the study.