Dilsiz kavalda diş ile çalım tekniği -Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi örneklemi-
Teeth technique on rim-blown kaval -Sample of Southeastern Anatolia and Eastern Anatolia Region-
  1. Tez No: 719331
  2. Yazar: EMRE ALTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN GÖHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türk Halk Müziğinin en önemli çalgılarından birisi olan kaval, yumuşak tınısı ile çok sevilen, oldukça yaygın bir enstrümandır. Hem yapıldığı malzeme hem de çalım teknikleri açısından birbirinden farklı kaval tipleri mevcuttur. Bu çalışmada dilsiz kavalın diş ile çalınmasında kullanılan teknikler ve nasıl icra edildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ''Birinci'' bölümünde araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıklar ve varsayımlar hakkında bilgi verilmektedir. ''İkinci Bölüm''de tez çalışmasına konu olan dilsiz kavalın tarihi, ilgili literatür taraması, kaval çeşitleri, ve Orta Asya Türk kültür çevrelerinde nefesli sazlar hakkında bilgiler aktarılmaktadır.“Üçüncü Bölüm”de Araştırmanın Modeli, Çalışma Grubu, Veri Toplama Teknikleri ve Verilerin Analizine dair bilgiler verilmektedir.“Dördüncü Bölüm”de kaynak kişiler ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler aktarılmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde dilsiz kavalı diş tekniği ile çalan kaynak kişilerle görüşme ve bulgular yorumlanmaktadır. Görüşmeler ve gözlemler sonucunda diş ile çalım tekniğine ilişkin bulgular anlatılmaktadır.“Beşinci Bölüm”de ise araştırmaya konu olan dilsiz kavalda diş ile çalım teknikleri hakkında sonuçlar ortaya konularak çalışma amacına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Kaval, one of the most important instruments of Turkish Folk Music, is a very popular instrument with its soft timbre. There are different types of kaval in terms of both the material and playing techniques. In this study, it has been tried to determine the styles for playing rim-blown kaval with teeth technique and how it is performed. In the“First”section of the study, information is given about the purpose, importance, limitations and assumptions of the research. In the“Second Chapter”, information about the history of trim-blown kaval, the related literature review, the types of kaval, and wind instruments in the Central Asian Turkish cultures are presented.In the“Third Chapter”, information about the model of the study, study group, data collection techniques and data analysis is given.In the“Fourth Section”, the information obtained as a consequence of the interviews with the source persons is conveyed. In the“Fifth Chapter”, the study presents the results about the styles of the teeth technique for rim-blown kaval.