Investigating the perceptions of university students and faculty about virtual physics and chemistry laboratory activities
Üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin sanal kimya ve fizik laboratuvarı etkinliklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 719332
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin ve öğretmenlerinin sanal kimya ve fizik laboratuvarları etkinliklerine ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 18 farklı üniversiteden genel kimya ve genel fizik derslerine kayıtlı öğrencilerin ve öğretim üyelerinin katılımıyla 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler ve öğretim üyeleri 2020-2021 yılı güz dönemi boyunca sanal kimya ve fizik laboratuvarında haftalık olarak açılan deneylere katılım göstermişlerdir. Deneylere katılım zorunludur. Bu dönem sonunda katılımcılardan üç seçenekli sorular ve açık uçlu sorular içeren anketler vasıtasıyla görüşleri toplanmıştır. Toplam 88 öğrenci ve dört öğretim üyesinden oluşan katılımcılar, çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlamışlardır. Katılımcılardan açık uçlu sorular vasıtasıyla elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiş, avantaj ve dezavataj başlıkları altında temalandırılarak sunulmuştur. Üç seçenekli anket sonuçlarına ilişkin veriler ise frekans ve yüzdeleri ile beraber tablo halinde sunulmuştur. Anket sorularına verilen yanıtlar göstermiştir ki olumlu ve olumsuz görüş belirten katılımcı sayısı neredeyse aynıdır. Olumsuz görüş belirten katılımcılar olduğu gibi pandemi döneminde deneylerden geri kalmadıkları için olumlu görüş belirten katılımcılarda olmuştur. Farklı kategorilerde 128 frekansla pozitif görüş ve 112 frekansla olumsuz görüş bildirilmiştir. Katılımcıların neredeyse yarısı (%47,1) sanal fizik ve kimya laboratuvarının etkili olduğunu düşünüyor. Katılımcılarda %54'nün daha önce hiç fiziksel laboratuvar deneyimi olmamasına rağmen fiziksel ve sanal laboratuvar arasında seçim yapmaları istendiğinde fiziksel laboratuvarı seçeceklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların %42,9'u sanal laboratuvarda deneyleri öğrendiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların cevaplarına dayanılarak sunulan avantajlar ve dezavantajlar göz önünde bulundurularak iyileştirme yapılırsa daha etkili ve verimli sanal laboratuvarlar geliştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the perceptions of university students and faculty about virtual chemistry and physics laboratory activities. The study was carried out in the 2020-2021 academic year with students and faculty members who were registered to general chemistry and general physics courses in 18 different universities in different parts of Turkey. Participants of the study attended virtual laboratory activities on weekly basis as a mandatory part of their courses during the fall and spring semesters of 2020-2021 academic year. At the end of each semester, the perceptions of the participants were collected through questionnaires containing three choice questions and open-ended questions. The total number of students who voluntarily participated in the study were 88 and the number of faculty members was four. The data collected from the participants by using open-ended questions were analyzed by content analysis and presented under the headings of advantages and disadvantages by thematization. The data on the results of the three-choice questions were presented in a table with frequencies and percentages. The number of positive and negative opinions was almost the same. While there were participants who expressed negative opinions, there were also participants who expressed positive opinions, because they could do the experiments even during the pandemic period. Participants reported positive opinions with 128 frequencies in different categories and negative opinions with 112 frequencies in different categories. Almost half of the participants (47,1%) think that virtual laboratory was effective. 88.9 % of the participants stated that if they had to make a choice, they would prefer the physical laboratory even if 54% of them have no physical laboratory experience before. 42,9% of the students think that they have learned experiments when conducting experiments in virtual laboratories. The results of the current study can shed light to design, development and implementation of more effective and efficient virtual laboratory applications.