Kırklareli ili Pınarhisar ilçesinde bulunan 2 no'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı evli kadınların aile planlaması ve üreme sağlığı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Family planning and reproductive health attitudes of married women registered to family HEALTH center no. 2 in pinarhisar district of Kirklareli province
- Tez No: 719333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ŞOLT KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Üreme sağlığı, kadınların hayatlarında ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü nesillerin devamını sağlayan doğurganlık kadın bedeninde gerçekleşmektedir. Doğurganlık işlevi kadını hem bendensel hemde ruhsal anlamda yıpratıp, kadınların genel sağlık düzeyini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu çalışma Ocak 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Kırklareli ili Pınarhisar ilçesi 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 318 kadının üreme sağlığı ve aile planlaması tutumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmadaki veri toplama araçları; araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan sosyodemografik özellikler ile üreme sağlığı alışkanlarını içeren sorulardan oluşmuş tanıtıcı bilgi formu, Üreme sağlığı ve aile planlaması (ÜSAP) tutumlarını belirlemek amacıyla ise 52 sorudan Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerin analizi SPSS versiyon 25.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reproductive health has a special importance in women's lives. Because the fertility that ensures the continuation of the generations takes place in the female body. Fertility function wears out women both physically and spiritually and can negatively affect the general health level of women. This study was conducted in a descriptive cross-sectional type to evaluate the reproductive health and family planning attitudes of 318 women who applied to the Family Health Center No. 2 in Pınarhisar district of Kırklareli between January 2021 and February 2022. Data collection tools in the study; An introductory information form consisting of questions including sociodemographic characteristics and reproductive health habits prepared by the researchers in line with the literature, and the Reproductive Health and Family Planning attitude scale of 52 questions were used to determine reproductive health and family planning (USAP) attitudes. Analysis of the research data was done with SPSS version 25.0 package program.