Sağlık çalışanlarında örgütsel iletişimin iş tatminine etkisinde örgütsel sosyalleşmenin aracılık rolü
The madiation role of organizational socialization in the effect of organizational communication on job satisfaction in healtcare professionals
- Tez No: 719355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Neo-klasik yönetim anlayışından günümüze insana olan bakış açısı büyük bir değişim göstermiştir. Örgütlerin başarıya ulaşması için insan oldukça önemli bir temel yetenek olarak görülmektedir. İnsan sosyal bir varlık olarak çevresiyle sürekli etkileşim halindedir. Bu etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkan sosyalleşme ve iletişim, bireyin işinden zevk alması ve tatmin olması için de önemli bir rol oynamaktadır. Bu durum yoğun çalışma temposuna sahip olan sağlık sektörü çalışanları için daha da yüksek öneme sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, sağlık personelinin örgütsel iletişim ve örgütsel sosyalleşme düzeylerinin iş tatminleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada örgütsel iletişimin örgütsel sosyalleşme üzerindeki etkisinin yanında örgütsel iletişimin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel sosyalleşmenin aracılık rolünün bulunup bulunmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini ağırlıklı olarak Kastamonu ilinde olmak üzere ülkemizde çeşitli illerde çalışmakta olan sağlık personeli oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisindeki 222 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programları ile analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak yapısal eşitlik modeli ve process makro analizleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda; örgütsel iletişimin örgütsel sosyalleşmeyi ve iş tatminini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Diğer taraftan örgütsel sosyalleşmenin de iş tatminini anlamlı olarak etkilediği bulunmuştur. Son olarak örgütsel iletişimin iş tatminine etkisinde örgütsel sosyalleşmenin yüksek aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the neo-classical administrative mentality to the present, the perspective of people has changed. People are seen as a very important main character for organizations to be successful. As a social being, people is always in interaction with his environment. As a result of this interaction socialization and communication also play an important role for the individual to enjoy and be satisfied with their job. This situation is even more important for health sector employees who have an hard working tempo. In this context, the aim of the study was to investigate the effects of health personnel's organizational communication and organizational socialization levels on their job satisfaction. In the study, besides the effect of organizational communication on organizational socialization, it was also investigated whether organizational socialization has a mediating role in the effect of organizational communication on job satisfaction. The research was carried out on health personnel working mainly in Kastamonu and various cities. The sample of the study consists of 222 health workers in this universe. Data were collected by questionnaire method. Data were analyzed with SPSS and AMOS statistical programs. As analysis methods, structural equation model and process macro analysis were used. According to the results of the analysis, organizational communication has a significant positive effect on organizational socialization and job satisfaction. It was also found that organizational socialization significantly affected job satisfaction. Finally, it has been determined that organizational socialization has a high mediating role in the effect of organizational communication on job satisfaction.