Beş faktör kişilik özelliklerinin sübjektif kariyer başarısı algısı üzerindeki etkisi: Lojistik şirketleri üzerine bir araştırma
The effect of five factor personality traits on the subjective perception of career success: A research on logistics companies
  1. Tez No: 862964
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın ana amacı çalışanların kişilik özelliklerinin sübjektif kariyer başarısını nasıl etkilediğini ölçmeye çalışmaktır. Bu ana amaç altında çalışanların kişilik özellikleri ile cinsiyet, yaş, mezun olunan okul ile sübjektif kariyer başarısı arasında bir ilişki olup olmadığı, işin niteliği ile işin anlamlı olmasının çalışanların kişisel özelliklerinden etkilenip etkilenmediği incelenmiştir. Bu çalışmada bir lojistik şirketinde çalışmakta olan personellerin kişilik özelliklerinin (Beş Faktör Kişilik Modeli) belirlenmesi amaçlanmıştır. Beş Faktör Kişilik Modeli belirlendikten sonra kişilerin sübjektif kariyer başarısı arasında ilişki olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini lojistik şirketinde çalışan personeller oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda kişilik özellikleri ile sübjektif kariyer başarısı arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri ile kişilerin sübjektif kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. İş dünyasındaki rekabetin yaygınlaşması günümüzde, kişilerin kariyer başarılarına ulaşmaları ve tatmin düzeylerini artırmaları önemlidir. Bu nedenle, kişilik, kariyer başarısı üzerindeki etkisi, çalışma alanında büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir. Bu araştırmaya göre belirli kişilik özelliklerine göre kişilerin sübjektif kariyer başarısı ve kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Özgüven, sorumluluk sahibi olma, işe bağlılık ve iletişim becerileri gibi kişilik özellikleri kariyer başarısı ile olumlu bir ilişki sergilediğini ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, çalışanların kariyer başarısı cinsiyet, yaş ve kültürel faktörler gibi demografik değişkenler tarafından etkilenebileceğini göstermektedir. Örneğin, liderlik özellikleri gibi belirli kişilik özellikleri erkeklerde daha yüksek sübjektif kariyer başarısıyla sürdürürken, uyumluluk gibi diğer özelliklere göre daha yüksek başarıyla bağlantılı olabilir. Sonuç olarak kişilik özellikleri ile sübjektif kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemektedir. Elde edilen sonuçlara göre kariyerinde başarıya ulaşan kişinin kişilik özellikleri ile kişilik özelliklerinin önemli bir rol oynayabileceği vurgulanabilir. Bu çalışma işletme ve insan kaynakları alanı için kişileri işe alırken kişilik özelliklerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to investigate the potential impact of employment characteristics, such as gender, age, and educational background, on subjective career success. The study aims to identify whether these employment characteristics influence personal aspirations and objectives of employees. The research focuses on the personality profiles of individuals employed in a logistics company, utilizing the Five-Factor Personality Model. The research sample comprises personnel working within the logistics company. Significant associations were discovered between the realistic personality traits under investigation and subjective career success. The study examines the relationship between personality traits and subjective career success. In the current competitive business landscape, achieving career success and increasing satisfaction levels have become paramount for individuals. Consequently, personality has garnered substantial attention within the field of study, given its influence on career success. Based on this research, certain personality traits exhibit correlations with subjective career success, depending on specific characteristics. Noteworthy traits, such as self-confidence, accountability, self-sacrifice, and adaptability, demonstrate positive relationships with career success. Additionally, demographic variables including gender, age, and cultural factors can affect employment career success. For instance, leadership-oriented traits may be associated with higher subjective career success among males, while other characteristics, such as agreeableness, may lead to greater accomplishments. Consequently, the research provides a comprehensive examination of the intricate relationship between personality traits and subjective career success. The findings emphasize the crucial role played by an individual's personality traits and structure in their career achievements. The study underscores the importance of considering personality traits when recruiting individuals for positions in the fields of business and human resources.