Pandemi sürecinde istanbul'da özel bir hastanenin diyet polikliniğine başvuran bireylerin duygusal yeme durumlarının ve vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of emotional EATİNG and bodily compositions of the individuals that consult with A private hospitals diet clinic during the pandemic
  1. Tez No: 719368
  2. Yazar: BÜŞRA BURGAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM PERSİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koronavirüs pandemisi sırasında bireylerin, günlük rutinleri ve sosyal etkileşimleri bozulmuştur. Yalnızlık, hastalık korkusu, mali kaygılar, gıda güvensizliği gibi faktörler strese sebep olmuştur. İnsanların duygu durumu ile beslenme davranışları arasında ilişki olduğu düşünülmektedir. Duygusal beslenme, açlık durumunda beslenmek yerine duygusal ihtiyaçları karşılamak için 'bir duyguyu beslemek' olarak ifade edilebilmektedir. Bu çalışmada da bireylerin pandemi sırasındaki duygusal yeme durumlarının ve vücut kompozisyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 17 Şubat-30 Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul İli Gaziosmanpaşa İlçesi'ndeki Avrupa Özel Şafak Hastanesi Diyet Polikliniği'ne beslenme danışmanlığı hizmeti almak için başvuran 107 kadın ve 43 erkek olmak üzere toplam 150 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, tanıtıcı bilgi formu, Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, maksimum, minimum, frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaş, BKİ, vücut yağ yüzdesi, eğitim durumu, hastalık varlığı, olumlu-olumsuz duygu durumlarında tüketilen besinler, tüketilen veya atlanan öğün sayısı, şekerli içecek tüketiminin durumu ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği 'nin alt ölçekleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The daily routines and social interactions of individuals have been disrupted during the pandemic. Factors such as loneliness, fear of disease, economic concerns, sustenance distrust have caused stress. It is thought that there is a correlation between eating habits and emotional status of individuals. Emotional eating could be expressed as 'feeding an emotion' instead of feeding caused by hunger. The goal within this study is to evaluate the emotional eating and bodily compositions of individuals during the pandemic. In total, 150 participants that consist of 107 female and 43 male individuals that consulted with the Avrupa Özel Şafak Hastanesi Diet Clinic in Gaziosmanpaşa District of İstanbul Province between the dates of February 17th to April 30th of 2021 have been included to this study. Tha data for this study have been collected via face to face meeting technic with the use of introductory information form, the Emotional Eating Scale and 24-hour retroactive food consumption registry. Arithmetic mean, standart deviation, maximum, minimum, frequency and percentage rates have been used in the analysis of the data. Relationships between age, BMI, bodily fat percentage, education status, pre-existing conditions, food consumption in the positive and negative emotional status, number of consumed or skipped meals, sugary beverage consumption and subscales of the Emotional Eating Scale have been examined.