Genç teakwondo sporcularında pliometrik antrenman programının atletik performans üzerine etkisi
Effect of plyometric training program on athletic performance in young taekwondo athletes
  1. Tez No: 719401
  2. Yazar: FATİH AHMET GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erkek taekwondocularda pliometrik antrenman programının atletik performans üzerine etkisinin incelenmesidir. Yapmış olduğumuz çalışmaya17-22 yaş arasında, düzenli olarak taekwondo antrenmanı yapan gönüllü erkek 20 taekwondo sporcusu katıldı. 10 sporcu deney ve 10 sporcu kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup oluşturuldu. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün pliometrik antrenman programı uygulandı. Çalışma süresince iki grup da normal taekwondo antrenmanlarına devam etti. Deneklere çalışmanın nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Çalışma süresince diyet veya beslenme ek takviye gıdaları kullanmamaları ve ayrı egzersizler yapmamaları istendi. Pliometrik antrenman programını uygulamaya başlamadan önce ve antrenmanlar bittikten sonra katılımcı sporcuların vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi (BMI), vücut yağ yüzdesi (VYY), anaerobik güç, sırt kuvveti, sağ el ve sol el kavrama kuvvetleri, sürat ve esneklik değerleri ölçüldü. İstatistiksel analiz içinSPSS 22.0 programı kullanıldı.Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of plyometric training program on athletic performance in young male taekwondo players. 20 volunteer male taekwondo athletes between the ages of 17-22 who regularly practice taekwondo participated in our study. Two different groups were formed as 10 athletes as experimental group and 10 athletes as control group. A plyometric training program was applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks. During the study, both groups continued their normal taekwondo training. The subjects were explained in detail how the study would be carried out. During the study, they were asked not to use diet or nutritional supplements and not to do separate exercises. The body weight, height, body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), anaerobic power, back strength, grip strength, speed and flexibility values of the participating athletes were measured before starting the plyometric training program and after the training was completed. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis. Paired Samples T-Test was used for in-group comparisons.