Genç taekwondocularda farklı antrenman metotlarının fizyolojik parametreler ile taekwondoya özgü teknik beceri testleri üzerine etkisi
Effects of different training methods on physiological parameters and taekwondo-specific technical skill tests in young taekwondo athletes
  1. Tez No: 873460
  2. Yazar: YUNUS SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PENSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taekwondo hız, güç, çeviklik ve dayanıklılık gibi birçok fiziksel özellik gerektiren bir dövüş sporudur. Bu özellikleri geliştirmek ve performansı artırmak için uygun antrenman yöntemleri uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, 6 haftalık süre boyunca geleneksel taekwondo antrenmanıyla birlikte yapılan taekwondo tekniklerini içeren yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), pliometrik antrenman ve kompleks antrenman metotlarının genç taekwondo sporcularının fizyolojik parametreleri ile taekwondoya özgü teknik beceri testleri üzerine etkisini araştırmaktır. Konya ve Ankara ilinde antrenman yapan yaşları 15-18 arası 42 müsabık taekwondocu rastgele 4 gruba ayrıldı: kontrol grubu 7 (5 kadın, 2 erkek), HIIT grubu 11 (9 kadın, 2 erkek), pliometrik grubu 12 (8 kadın. 4 erkek) ve kompleks grubu 12 (8 kadın, 4 erkek). 6 hafta süren bu çalışmada; kontrol grubu haftada 3 gün geleneksel taekwondo antrenmanlarına, deney grubu sporcuları ise geleneksel taekwondo antrenmanlarının yanında belirtilen antrenman programlarına katılmıştır. Dört gruba da antrenmanlar öncesi ve sonrası uygulanan testlerin tümü (çeviklik, reaksiyon, frekans, anaerobik dayanıklılık) taekwondoya özgü olan testlerdi. Elde edilen verilerin analizinde parametrik test koşullarının sağlandığı değişkenler için tek-yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), sağlanmadığı değişkenler için ise Kruskal-Wallis analizi kullanmıştır. Tekme frekans değerlerinde kompleks antrenman grubunda atılan tekme sayısında, HIIT antrenman grubunda ise atılan başarılı tekme sayısında ve yüzdesinde anlamlı artışlar gözlemlendi (p0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taekwondo is a combat sport that requires many physical attributes such as speed, strength, agility, and endurance. Appropriate training methods need to be implemented to develop these attributes and enhance performance. The purpose of this study is to investigate the effects of high-intensity interval training (HIIT), plyometric training, and complex training methods, alongside traditional taekwondo training, on physiological parameters and taekwondo-specific skill tests of young taekwondo athletes over 6 weeks. 42 competitive taekwondo athletes aged 15-18 training in Konya and Ankara were randomly divided into 4 groups: control (n=7, 5 females, 2 males), HIIT (n=11, 9 females, 2 males), plyometric (n=12, 8 females, 4 males), and complex training (n=12, 8 females, 4 males). During the 6-week study, the control group participated in traditional taekwondo training 3 days a week, while experimental groups engaged in additional HIIT, plyometric, or complex training sessions alongside traditional training. Pre- and post-tests included taekwondo-specific assessments such as agility, reaction time, kick frequency, and anaerobic endurance. Parametric analysis using One-Way ANOVA and non-parametric Kruskal-Wallis tests were conducted based on whether assumptions of normality and homogeneity of variances were met. Significant increases were observed in kick frequency in the complex training group and successful kick count and percentage in the HIIT group (p0.05).