Öğretim elemanlarının sınıfta güç kullanma eğilimleri ile sınıf yönetimi yeterliliklerinin ilişkisi
The relationship between akademicians' tendency to use power in the classroom management competencies
  1. Tez No: 719411
  2. Yazar: DUYGU AKAR KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretim elemanlarının güç kullanım eğilimleri ile sınıf yönetimi yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi öğrenci görüşlerine göre incelemektir. Güç, bir kişinin başkalarının davranışlarını kendi isteklerine göre yönlendirme becerisidir. Sınıf yönetimi yeterliliği ise öğretmen ve öğrencilerin çalışma engellerini en aza indiren, eğitimin niteliğini en üst noktaya çıkaran elemlerin bütünü olarak ele alınmaktadır. Güç kullanım eğilimi verileri, Üniversite Sınıflarında Güç Kullanımları Ölçeği ile öğretim elemanlarının sınıf yönetimi yeterlilikleri verileri ise öğrencilerin öğretim elemanlarını değerlendirmelerine ilişkin Sınıf Yönetimi Yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören toplamda 1195 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Evrenden oransız eleman örnekleme yoluyla 447 kadın 181 erkek olmak üzere 648 öğrenciden veri toplanmıştır. Görüşler arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesinde ise değişkenlerin düzeylerine göre; t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Görüşler arasındaki ilişkinin tespiti için korelasyon, yordama derecesi için regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre eğitim fakültesi öğrencileri, öğretim elemanlarının sınıfın fiziksel düzenini sağlama boyutunda en az düzeyde yeterli, buna karşılık öğretim yönetimine ilişkin davranışlar boyutunda ise en yüksek düzeyde yeterli algılamışlardır. Güç kullanımı ölçeğinde ise öğrenciler, öğretim elemanlarının en az zorlayıcı gücü; en çok uzmanlık gücünü kullandığını düşünmektedirler. Öte yandan öğrencilerin cinsiyetlerine ve bölümlerine göre öğretim elemanlarının sınıf yönetimi yeterlilikleri ve güç kullanımları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğretim elemanlarının sınıf yönetimi yeterlilikleri ile zorlayıcı ve yasal güç kullanımları arasında negatif yönde; ödül, referans ve uzmanlık güç kullanımları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca regresyon sonuçlarına göre öğretim elemanlarının güç kullanımlarının tüm alt boyutların sınıf yönetimi yeterliliklerini anlamlı ve yüksek düzeylerde yordadığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the power usage tendencies of the academicians and their classroom management competencies according to the students' views. Power is a person's ability to direct the behaviour of others against their will. Classroom management competence, on the other hand, is considered as the whole of the problems that minimize the working barriers of teachers and students and maximize the quality of education. The data on the tendency to use power were collected with the Scale of Use of Power in University Classes, and the data on the classroom management competencies of the academicians were collected with the Classroom Management Sufficiency Scale regarding the evaluation of the academicians by the students. The research was carried out with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of 1195 3rd and 4th grade students studying at Mersin University Faculty of Education. Data were collected from 648 students, 447 females and 181 males, through disproportionate sampling from the population. In determining whether there is a difference between the views, according to the levels of the variables; t test and analysis of variance were applied. Correlation analyses were used to determine the relationship between the views, and regression analyses were used for the degree of prediction. According to the results of the research, the students of the faculty of education perceived the academicians to be at least sufficient in the dimension of maintaining the physical order of the classroom, but at the highest level in the dimension of the behaviors related to the teaching management. In the Use of Power Scale, the students think that the academicians use the least coercive power and the most expert power. On the other hand, significant differences were found between the classroom management competencies of the academicians and their use of force according to the gender and departments of the students. There is a negative correlation between the classroom management competencies of the academicians and their use of coercive and legal force positive and significant relationships were found between reward, reference and expert power use. In addition, according to the regression results, it was found that the use of force by the academicians significantly and highly predicted the classroom management competencies of all sub-dimensions.