Yeni tanı lenfoma hastalarında başlangıç evrelemede kemik iliği tutulumunun ¹⁸F-FDG PET/BT ile değerlendirilmesi
Assessment of bone marrow infiltration with ¹⁸F-FDG PET/CT in initial staging of patients with newly diagnosed lymphoma
- Tez No: 719417
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖZÜLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Lenfomalarda kemik iliği tutulumu evreyi 4'e taşıdığı için prognostik ve terapötik önemi vardır. Bu amaçla tüm lenfoma hastalarına evreleme aşamasında kemik iliğinin değerlendirilmesi için kemik iliği biyopsisi yapılmaktadır. Kemik iliği biyopsisi invaziv bir işlem olduğundan, komplikasyonlarının yanında sadece kemik iliğinin küçük bir bölümü değerlendirildiği için fokal kemik iliği tutulumlarını atlayarak evrenin daha düşük değerlendirilmesine neden olabilir. Çeşitli çalışmalar kemik iliği değerlendirilmesinde de FDG PET/BT'nin kullanışlı olduğunu göstermiştir. Biz de bu çalışmamızda FDG PET/BT' nin lenfomalardaki kemik iliği tutulumunun değerlendirilmesindeki önemini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Yeni tanı almış ve kemik iliği biyopsisi yapılmış,18 yaşından büyük 107 lenfoma hastası retrospektif olarak değerlendirildi. PET/BT görüntülemelerinden kemik iliği SUVmax-SUVmean değerleri ile Kİ/KC SUVmax-SUVmean değerleri, Kİ tutulum paternleri (diffüz, fokal) ve PET/BT' e göre kemik iliğinden bağımsız evreleri kaydedildi. BULGULAR: Kİ/KC SUVmax oranı 1' den büyük olan hastalar PET pozitif kemik iliği tutulumu olarak değerlendirildiğinde ve kemik iliği biyopsisi altın standart yöntem olarak kabul edildiğinde genel lenfomalar için duyarlılık, özgüllük, PPD ve NPD sırası ile; %58, %54, %41, %70 olarak hesaplandı. Fokal kemik iliği tutulumunda, rutin tek taraflı iliak kemik biyopsisinin duyarlılığı %33 olarak hesaplandı. SONUÇ: Genel lenfomalarda ve lenfoma alt tiplerinde, Kİ/KC SUVmax değeri 1'den büyük olması metastatik kemik iliği tutulumu için cutoff olarak kabul edildiğinde günlük pratikte uygulanabilecek yeterli duyarlılık ve özgüllük değerlerine ulaşılamamaktadır. ROC analizinde, genel lenfomalarda ve tüm lenfoma alt tiplerinde en uygun parametre Kİ/KC SUVmax değeri olarak saptanmıştır. Fokal kemik iliği tutulumu olan hastaların Kİ değerlendirilmesinde ise iliak krest biyopsisi bir katkı sağlamamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Florodeoksiglukoz F18, Hodgkin Hastalığı, Kemik iliği, Non-Hodgkin Lenfomalar
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF BONE MARROW INFILTRATION WITH ¹⁸F-FDG PET/CT IN INITIAL STAGING OF PATIENTS WITH NEWLY DIAGNOSED LYMPHOMA ABSTRACT AIM: Since bone marrow involvement in lymphomas carries stage to stage 4, it has prognostic and therapeutic importance. For this purpose, bone marrow biopsy is performed in all lymphoma patients to evaluate the bone marrow at the process of staging. Since bone marrow biopsy is an invasive procedure, besides its complications, only a small part of the bone marrow is evaluated, which may result in underestimation of the stage by skipping focal bone marrow involvements. Various studies have shown that FDG PET/CT is useful in bone marrow evaluation. In this study, we investigated the importance of FDG PET/CT in the evaluation of bone marrow involvement in lymphomas. MATERIALS AND METHODS: 107 newly diagnosed lymphoma patients older than 18 years of age who underwent bone marrow biopsy were evaluated retrospectively. From PET/CT images, bone marrow SUVmax-mean values and BM/L SUVmax-mean values, BM involvement patterns (diffuse, focal) and bone marrow-independent stages according to PET/CT were recorded. RESULTS: When patients with a BM/L SUVmax ratio greater than 1 are evaluated as PET positive bone marrow involvement and bone marrow biopsy is accepted as the gold standard method, the sensitivity, specificity, PPV and NPV for general lymphomas were calculated as; 58%, 54%, 41%, 70%, respectively. The sensitivity of routine unilateral iliac bone biopsy was calculated as 33% in focal bone marrow involvement. CONCLUSION: Sufficient sensitivity and specificity values that can be applied in daily practice cannot be achieved in general lymphomas and lymphoma subtypes, when a BM/L SUVmax value greater than 1 is accepted as the cut-off for metastatic bone marrow involvement. In the ROC analysis, the most appropriate parameter in general lymphomas and all lymphoma subtypes was determined as the BM/L SUVmax value. It has been shown that iliac crest biopsy will not contribute to the evaluation of BM in patients with focal bone marrow involvement. KEYWORDS: Bone Marrow, Fluorodeoxyglucose F18, Hodgkin Disease, PET-CT, Lymphoma, Non-Hodgkins.