Güç-güvenlik ilişkisi bağlamında güvenlikleştirme ve yumuşak güç
Securitization and soft power in the context of the power-security relationship
  1. Tez No: 719438
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki yumuşak güç ilişkisinin, güvenlikleştirmenin başarısı üzerindeki etkisini irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda, güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki ilişkinin önemine binaen bir teorik zemin oluşturularak iki vaka çalışması ele alınmıştır. Tezin problem cümlesi "Güvenlikleştirme edimlerinden bazıları başarılı olurken bazıları neden başarısız olmaktadır? şeklindedir. Karma bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kapsamında doküman analizi ve örnek olay araştırma desenlerini içeren bu çalışma, aynı zamanda ikincil veri niteliğindeki Pew Araştırma Merkezinin anket verilerini içeren nicel araştırma deseni ile desteklenmiştir. Evvela doküman analizleri ile güç ve güvenlik kavramlarının değişim veya dönüşümlerine yer verilerek bir güç ve güvenlik tanımı yapılmıştır. Bu tanımlamalar neticesinde önce güvenlikleştirme teorisi ele alınmıştır. Devamında güvenliğin ve güvenlikleştirmenin bir söz edimi olduğu anlayışından hareketle söz edimini içeren dil teorisinin ne olduğuna odaklanılmıştır. Bu noktada elde edilen veriler doğrultusunda, bir güvenlikleştirme ediminde, güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki ilişkinin önemine dikkat çekilmiştir. Güvenlikleştirmenin doğası nedeniyle bu ilişkinin bir güç ilişkisi olduğu ortaya konularak aynı zamanda güvenlikleştirmenin ikna odaklı olması nedeniyle bu güç ilişkisinin yumuşak güç ilişkisi olması gerektiği meselesi ele alınmıştır. Doküman analizi ile ortaya konan teorik zemin, iki örnek olay dahilinde irdelenmiştir. Bu çalışmada örnek olay incelemesi açıklayıcı amaçla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu vaka çalışmaları ABD'nin 2001 Afganistan ve 2003 Irak güvenlikleştirmesidir. Bazı güvenlikleştirmelerin neden başarılı ya da başarısız olduğunu ve yumuşak güç ile hedef kitlenin ikna edilmesi arasındaki nedensel ilişkiyi açıklamak amacıyla örnek olay incelemelerine başvurulmuştur. Örnek olaylarda, güvenlikleştirme çerçevesi içinde güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. Söz konusu ilişki incelenirken güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki yumuşak güç ilişkisi dikkate alınmıştır. Birtakım sınırlamalara başvurulmuştur. Kopenhag Okulu, güvenlikleştirme teorisinde, iç ve dış politika ayrımına gitmese de sınırlandırma ihtiyacına binaen güvenlikleştirme, dış politika dahilinde ele alınmış olup aktörler, devletler ile sınırlı tutulmuştur. Başarılı güvenlikleştirmenin yolu, hedef kitlenin ikna olmasından geçtiği için güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki ikna sürecine odaklanılmıştır. İki örnek olayın analizinde elde edilen bulgular neticesinde bu tezde; güvenlikleştirici aktör ile hedef kitle arasındaki yumuşak güç ilişkisinin, güvenlikleştirmenin başarısı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Güvenlikleştirici aktörün varoluşsal tehdit ve acil müdahale etiketleri ile bir meseleyi etiketleyerek olağanüstü önlem alma meşruiyetini, güvenlikleştirici aktörün hedef kitle üzerindeki yumuşak gücü etkiler. Güvenlikleştirici aktörün hedef kitle üzerindeki yumuşak gücü ne denli fazla ise hedef kitleyi ikna etmesi o denli yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of the soft power relationship between the securitizing actor and the audience on the success of securitization. For this purpose, based on the importance of the relationship between the securitizing actor and the audience, two case studies are discussed by establishing a theoretical ground. The problem statement of the thesis is "Why do some securitization acts succeed while others fail? in the form. A mixed research method was used. This study, which includes document analysis and case study research designs within the scope of the qualitative research method, is also supported by the quantitative research design, which includes the survey data of the Pew Research Center as secondary data. First of all, a definition of power and security has been made by giving place to the changes or transformations of the concepts of power and security with document analysis. As a result of these definitions, firstly, the theory of securitization is discussed. Afterwards, based on the understanding that security and securitization are a speech act, it is focused on what language theory includes speech act. At this point, in line with the data obtained, attention is drawn to the importance of the relationship between the securitizing actor and the audience in a securitization act. It has been revealed that this relationship is a power relationship due to the nature of securitization, and at the same time, the issue that this power relationship should be a soft power relationship, since securitization is persuasion-oriented, is discussed. The theoretical ground revealed by the document analysis has been examined within the context of two case studies. In this study, the case study was carried out for explanatory purposes. The case studies in question are the US securitizations of Afghanistan in 2001 and Iraq in 2003. Case studies are used to explain why some securitizations succeed or fail, and to explain the causal relationship between soft power and audience persuasion. Case studies focused on the relationship between the securitizing actor and the audience within the securitization framework. While examining the relationship in question, the soft power relationship between the securitizing actor and the audience has been taken into account. Some restrictions have been applied. Although the Copenhagen School does not distinguish between domestic and foreign policy in its securitization theory, securitization has been handled within the scope of foreign policy due to the need for limitation and actors have been limited to states. Since the way of successful securitization is through the persuasion of the audience, the focus is on the persuasion process between the securitizing actor and the audience. As a result of the findings obtained in the analysis of two case studies, in this thesis; It has been concluded that the soft power relationship between the securitizing actor and the audience has an impact on the success of securitization. By labelling an issue with the labels of existential threat and emergency response, the securitizing actor's legitimacy to take extraordinary measures affects the securitizing actor's soft power over the audience. The more soft power of the securitizing actor has on the audience, the higher his persuasion will be.