An investigation of consumers' purchase intentions towards cosmetic brands promoted on Youtube and Instagram
Tüketicilerin Youtube ve Instagram'da tanıtılan kozmetik markalarına yönelik satın alma niyetlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 719437
  2. Yazar: İREM DUYGU GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin kozmetik markalarına yönelik satın alma niyetlerine odaklanmaktadır. Pazarlamacılar sosyal medya reklamcılığının değerini kabul etseler de Instagram ve YouTube'daki sponsorlu içerik üzerinde literatürde sınırlı sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, marka deneyiminin tüketicilerin satın alma niyetini nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Bu ilişkiye sponsorlu içeriğe yönelik tutum ve marka tutumunun aracılık ettiği varsayılmıştır. Araştırma kapsamında kozmetik sektörü ele alınmıştır. Bu çalışma için çevrimiçi bir anket yapılmıştır (n=160). Regresyon ve aracı değişken analizleri bulguları, marka deneyiminin satın alma niyeti üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu ve ayrıca sponsorlu içeriğe yönelik tutumun ve marka tutumu aracılığıyla satın alma niyeti üzerinde bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın temel katkıları, yalnızca yukarıda bahsedilen boşluğu ele almakla kalmayıp, aynı zamanda önemli yönetimsel çıkarımlar sağlamayı da içerir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on purchase intention of consumers towards cosmetic brands promoted through sponsored content on social media platforms, namely Instagram and YouTube. Although marketers recognize the value of this form of social media advertising, limited number of research studies have been undertaken on sponsored content on Instagram and YouTube in the literature. This study analyzes how brand experience influences consumers' purchase intention. Predicted mediating factors include attitudes toward sponsored content and brand attitude. The survey for this study applied in an online setting (n=160). As an outcome of the regression and mediation analyses, the study's findings indicated that brand experience had a favorable influence on purchase intention mediated by the attitude toward the sponsored content and brand attitude. This study's essential contributions include not only addressing the aforementioned gap in the literature but also providing substantial management implications.