Basın özgürlüğü bağlamında basın iş sözleşmesinden doğan borçlar
Obligations derived from press employment contract in the context of freedom of the press
  1. Tez No: 719453
  2. Yazar: EZEL KURTİŞOĞLU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Basın iş sözleşmesinin taraflara yüklediği hak ve sorumluluklar basın özgürlüğünün gerçekleşmesine hizmet etmektedir. Basın iş sözleşmesi, doğası gereği klasik anlamda iş sözleşmelerinden farklıdır. Demokratik bir düzende basın iş sözleşmesinin bağımlılık unsuru diğer iş sözleşmelerine kıyasen zayıftır. İşverenin emir ve talimatlarına uyma borcu konusunda gazetecileri diğer işçilerden ayıran en önemli özellik gazetecilerin sahip oldukları basın özgürlüğüdür. Kamunun menfaatleri ile işverenin menfaatlerinin çatışması halinde hangisine üstünlük tanıması gerektiğinin tespiti için gazetecinin basın özgürlüğü bağlamında sadakat borcunun sınırlarının çizilmesi gerekmektedir. Basın özgürlüğü ile kişilik haklarının korunmasına ilişkin yararın çatışması sebebiyle ortaya çıkan uyuşmazlıklarda çatışan iki yarardan hangisinin korunmaya değer olduğunun tespiti, gazetecinin iş görme borcunu özenle yerine getirip getirmediğinin tespiti bakımından yol göstericidir. İşveren, gazetecinin basın özgürlüğü bağlamında iş görme borcunu yerine getirebilmesini sağlamak için gazetecinin ücretlerini ödemek, kişilik haklarını korumak ve gözetmek, tüm iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almak, iş görme borcunun ifası için gazetecinin ihtiyaç duyduğu tüm araç ve gereçleri sağlamak ve habere ulaşmak için yaptığı tüm masrafları karşılamakla yükümlüdür. Tezimizin birinci bölümünde basın iş hukuku ve basın iş sözleşmesi incelenecektir. İkinci bölümünde gazetecinin basın iş sözleşmesinden doğan borçları incelenirken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında basın özgürlüğü ve basın özgürlüğüne müdahalenin sınırları incelenecektir. Tezimizin üçüncü bölümünde ise basın özgürlüğü bağlamında işverenin basın iş sözleşmesinden doğan borçları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Rights and liabilities imposed on both parties by a press employment contract serve to actualise the freedom of press. Press employment contract, by definition, differs from standard employment contracts in many ways. In a democratic system, press employment contracts are typically weaker than other types of employment contracts in terms of legal subordination. Regarding the obligation of compliance to the mandates and instructions of the employer, the most important factor that distinguishes journalists from other workers is freedom of the press. In cases of conflict between public interests and employer's interests, in order to determine which one the journalist should favour, the boundaries of the journalist's duty of loyalty must be laid off within the context of freedom. In disputes that arise from the conflict between the interests of freedom of the press and the protection of personal rights, determining which of the two conflicting interests is worthy of protection also serves as a guidance to determine whether the journalist meticulously fulfils their duty to work. In order to ensure that the journalist can fulfil their duty to work within the context of freedom of the press, the employer is obliged to compensate the journalist, protect and look after the journalist's personal rights, take all necessary occupational health and safety precautions, provide them with the necessary tools and equipment, and cover all the expenses made by the journalist in their process of accessing information. In the first chapter of our thesis, we will examine the press labour law and press employment contracts. In the second chapter, journalist's obligations derived from press employment contract, freedom of the press under the European Convention of Human Rights and the limits of intervention to freedom of the press will be examined. In the third chapter, we will be examining the obligations of employer derived from press employment contract, in the context of freedom of press.