Hemşirelerın COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası iş veyaşam doyumlarının karşılaştırılması
Comparison of nurses' work and life satisfactions before and after the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 719472
  2. Yazar: MURAT KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırmada hemşirelerin COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası yaşam doyumu ve iş doyumu düzeylerinin belirlenmesi ve bunlar üzerinde etkili olan sosyo-demografik ve mesleki özelliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırmanın evrenini ŞubatMayıs 2021 tarihlerinde Aydın ilindeki iki kamu hastanesinde görev alan 947 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise belirtilen tarihlerde araştırmaya katılmayı kabul eden 407 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri 'Sosyodemografik Veri Toplama Formu', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'İş Doyumu ölçeği' kullanılarak toplandı. Bulgular: Bu araştırmada hemşirelerin pandemi öncesi ve pandemi sonrası yaşam doyumu (3,13±0,93; 2,62±0,69) ve iş doyumu (3,42±0,69; 3,13±0,94) puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu, pandemi sonrası puan ortalamalarının daha düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the levels of life satisfaction and job satisfaction of nurses before and after COVID-19 pandemic and to determine the socio-demographic and occupational characteristics that are effective on these. Materials-Methods: The population of this descriptive study consisted of 947 nurses working in two public hospitals in Aydın province between January and May 2021. The sample of the study consisted of 407 nurses who agreed to participate in the study on the specified dates. The data of the study were collected using the 'Sociodemographic Data Collection Form', 'Scale of Satisfaction with Life' and 'Scale of Job Satisfaction'. Results: In this study, it was determined that nurses' pre-pandemic and postpandemic life satisfaction (3.13±0.93; 2.62±0.69) and job satisfaction (3.42±0.69; 3.13±0.94) scores were moderate, and the mean scores were lower after the pandemic.