COVID-19 pandemisi sürecinde hemşirelerin iş stresi, iş doyumu ve bakım davranışları algısı arasındaki ilişki
The relationship between nurses' job stress, job satisfaction and perception of care behaviors during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 686447
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemi sürecinde hemşirelerin iş stresi, iş doyumu ve bakım davranışları algısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan araştırma, Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan 261 hemşire ile Aralık 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği (HİDÖ)”,“İsveç İş Yükü-Kontrol-Destek Anketi (İş Stresi Ölçeği) (İKD-TR)”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”kullanılarak toplandı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlendi. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 28,71±6,97 olup, %40,8'inin hemşirelikte toplam çalışma süresinin 1 ila 5 yıl arasında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nurses' job stress, job satisfaction and perception of care behaviors during the Covid-19 pandemic process. The descriptive and correlational research was carried out between December 2020 and January 2021 with 261 working nurses at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in Yıldırım district of Bursa. Research data was collected using“Descriptive Information Form”,“Nurse Job Satisfaction Scale”,“Swedish Demand-Control-Support Questionnaire (Job Stress Scale)”and“Caring Behaviors Inventory-24 (CBI-24)”. Data were summarized by number, percentage, mean, and standard deviation. In the analysis of the data, independent groups t-test, one-way analysis of variance, Bonferroni test, Pearson correlation analysis and regression analysis were used. The mean age of the nurses participating in the study was 28.71±6.97 years, and it was determined that 40.8% of them had a total working time between 1 and 5 years. The mean total score of Swedish Demand-Control-Support Questionnaire was 1.04±0.24, the mean total score of Nurse Job Satisfaction Scale was 3.35±0.53 and the mean total score of CBI-24 was 5.20±0.61.