Suriyeli çocuk mültecilerin kamp yaşamı üzerine bir araştırma: Erbil örneği
A study on the camp life of Syrian child refugees: The case of erbil
  1. Tez No: 719481
  2. Yazar: SHIMAL NASIH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erbil ilindeki kamplarda kalan ailelerinden ayrılmış mülteci çocukları ele almaktadır. Ailelerinden ayrı düşmüş mülteci çocuklar sorunu çocukların kendilerini etkilediği gibi ailelerini, yakın çevrelerini, toplumu ve nihayetinde bütün ülkeyi/leri etkileyen fakat akademide pek de üzerinde durulmayan bir meseledir. Bu yönüyle bu çalışma ailelerinden ayrılmış Suriyeli mülteci çocuklara odaklanmaktadır. Bu çalışma, kamplarda yaşayan mülteci çocukların ailelerinden/ anne-babalarından ayrılma nedenlerini, kamplarda yaşadıkları sorunları mülteci çocuk gözüyle betimleyici düzeyde ortaya koyan bir çerçeveye sahiptir. Bu çalışmanın evrenini, Erbil'de bulunan Darchakran, Korkusk, Qeshta, Al-Basarmah kamplarında ailelerinden ayrılmış mültecilerin tümü oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında örneklem grubunu oluşturan 11-17 yaş aralığında yer alan toplam 164 çocuk ile görüşülmüştür. Nicel araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the separated refugee children staying in the camps in the province of Erbil, located within the borders of the Iraqi Kurdistan Region. The problem of refugee children separated from their families is an issue that affects not only the children themselves, but also their families, immediate vicinity, society and ultimately the whole country(s), however it is not given much attention in academia. In this respect, this study focuses on Syrian refugee children separated from their families. This study has a framework that descriptively reveals the reasons for the separation of refugee children living in the camps from their families/parents, and the problems they experience in the camps from the perspective of refugee children. The target population of this research consists of all the refugees separated from their families in the Darchakran, Korkusk, Qeshta and Al-Basarmah camps in Erbil. Within the scope of the study, a total of 164 children between the ages of 11-17, who constitute the sample group, were interviewed. In this study, in which quantitative research desing is used, a questionnaire has been used as the data collection technique.