The effects of hıgh doses vitamin D on anxiety and exploratory activity behaviours in rats
Sıçanlarda yüksek doz D vitamini'nin kaygı ve keşfi etkinlik davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 719480
  2. Yazar: ZAHOUR GAMAL EDDN HABIB ASMAEIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
D vitamini, güneş ışığına maruz kalmaya tepki olarak deride üretilen yağda çözünen bir vitamindir. Kalsiyum ve fosfat homeostazının yanı sıra nöromüsküler ve immünolojik fonksiyon da dahil olmak üzere çeşitli süreçler için gereklidir. Anksiyete, keşif davranışı ve farklı D vitamini dozları arasındaki ilişkiyi incelemek için çok fazla çalışma yapılmamıştır. Mevcut çalışma, yükseltilmiş artı labirentini kullanarak sıçanlarda farklı D vitamini dozlarının anksiyete ile ilgili davranışlar üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. yöntemi ve açık alan testi kullanılarak sıçanların keşif davranışları ve genel aktiviteleri üzerine. Bu çalışmada 8 haftalık 36 adet genç erkek Wistar rat kullanıldı. Sham grubu, D vitamini grubu olarak 3 gruba ayrıldılar. Ad libitum 300 IU Vit D içeren yemle beslendiler. Sham grubu (grup 1) sonda ile normal su aldı (n=12). D vitamini grubu (grup 2) 400 IU D vitamini aldı ve son grup (grup 3) 1000 IU D vitamini (n=12) aldı. İlaçlar gruplara 8 hafta boyunca günde bir kez gavaj yoluyla verildi. 8 hafta sonra, sıçanlar yükseltilmiş artı labirent ve açık alan testlerinde test edildi.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a fat-soluble vitamin produced in the skin in reaction to exposure to sunshine. It is necessary for a variety of processes, including calcium and phosphate homeostasis, as well as neuromuscular and immunological function. Not many studies have been conducted to examine the relationship between anxiety, exploratory behaviour, and different doses of vitamin D. The current study aimed to evaluate the impact of different doses of vitamin D on anxiety-related behaviours in rats using the elevated plus-maze method and on exploratory behaviour and general activity of rats by using the open field test. In this study, 8 weeks old age 36 young male Wistar rats were used. They were divided into 3 groups as a sham group and two different doses of vitamin D groups. They were fed with feed containing 300 IU Vit D ad libitum. Sham group (Group 1) took normal water by gavage (n=12). The vitamin D group (Group 2) took 400IU vitamin D, and the last group (Group 3) took 1000IU vitamin D (n=12). The drugs were given once a day for 8 weeks to the groups by gavage. After 8 weeks, the rats were tested in the elevated plus-maze and open field tests.