Macera rekreasyonuna katılan bireylerin heyecan ve değişiklik arayışının incelenmesi
Investigation of the sensation and change seeking of individuals participating in adventure recreation
- Tez No: 719533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Macera rekreasyonuna katılım son yıllarda ciddi bir artış eğilimi içerisindedir. Özellikle alternatif rekreasyon etkinlikleri için önde gelen bir tür olmuştur. Bu çalışmada gönüllü olarak macera Rekreasyonuna katılan bireylerin heyecan ve değişiklik arayışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep il sınırları içerisindeki kamu ve özel sektör yatırımlarıyla faaliyetlerini sürdüren gençlik kampları ve macera rekreasyon (Tırmanma duvarı, İp parkuru, Paintball, Zipline, Serbest atlayış vb.) alanlarındaki etkinliklere katılan örneklemini ise rastgele örneklem yöntemi ile seçilen 15 yaş ve üzeri 415 Erkek, 622 kadın olmak üzere toplam 1037 bireyden oluşmaktadır. Ölçüm araçları olarak isearaştırmada Hoyle ve arkadaşları (2002) tarafından geliştirilen, Çelik ve Turan (2016) tarafından Türk Kültürüne uyarlanan Heyecan Arayışı ölçeği ile Steenkamp ve Baumgartner (1995) tarafından geliştirilen, Yıldırım (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Değişiklik Arayışı Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı için basıklık çarpıklık değerlerine bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde Independent Samples t test ve Tek yönlü (Oneway) Anova testi ve aralarındaki ilişki için korelasyon analizi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılığı ortaya koymak için Post Hoc LSD testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation in adventure recreation has been in a serious upward trend in recent years. It has become a leading genre, especially for alternative recreation activities. In this study, it is aimed to examine the sensation and change seeking of individuals who voluntarily participate in adventure recreation. The scope of the research is youth camps and adventure recreation (Climbing wall, Rope track, Paintball, Zipline, Free jumping, etc.) that continue their activities with public and private sector investments within the borders of Gaziantep province.) are individuals who participate in activities in their field. The sample consists of a total of 1037 participants, 415 men and 622 women, aged 15 and over, selected by random sampling method. As measurement tools, the Sensation Seeking scale developed by Hoyle and his colleagues (2002) and adapted to Turkish Culture by Çelik and Turan (2016), and the Change Seeking Scale developed by Steenkamp and Baumgartner (1995) and adapted into Turkish by Yıldırım (2018) data were used as a collection tool. For the normality distribution of the data, the kurtosis skewness values were checked and it was determined that the data showed a normal distribution. In the analysis of the data, Independent Samples t test and Oneway Anova test and correlation analysis were used for the relationship between them, and Post Hoc LSD test was used to reveal the difference between the groups.