Çalışanların iş ahlakı tutumlarının insan kaynakları uygulamaları algılarına etkisi
Employees' work ethics approaches' effect to human resources applications perception
  1. Tez No: 719537
  2. Yazar: FIRAT ERKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın kapsamını, insan kaynakları uygulamalarının tanımları, tarihsel gelişimi, değişimi, stratejik insan kaynakları yaklaşımları, süreçleri, etik kavramı, iş ve işletmecilik etiği ile ilişkili kavramların tanımlanması ve stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile ilişkisinin incelenmesi oluşturmaktadır. Günümüz dünyasında insan kaynakları uygulamalarının stratejik uygulanma çabası beraberinde iş ve işletmecilik ahlakı ile doğrudan ilişkili problemler getirmiştir. Ahlak birey ilişkisi, sosyal yaşam, aile yaşamı gibi süreçlerin yanı sıra iş hayatında da özellikle performans ve verimlilik ölçütlerinde en etkili faktörlerden biri haline gelmiştir. İşletmelerde, bireysel ya da toplu halde yaşanan etik dışı tutumlar, iş ahlakı kapsamına girse de yarattığı örgütsel davranış bozuklukları ile stratejik insan kaynakları planlamalarını da doğrudan etkilemektedir. Sürekli bir değişime sahne olan iş dünyasında otoritelerce kabul edilen en önemli kaynak olan insan kaynağı her geçen gün önemini arttırırken, beraberinde doğru stratejilerle planlanması gereken, yenilikçi, eşitlikçi, ödül mekanizmasının doğru işlediği, etik çalışma prensiplerine dayanan ve planlanan süreçlerin doğru yönetilebildiğinin sağlamasını gerektiren bir sistem ihtiyacı getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, insan kaynakları uygulamalarının işletmelerde çalışan bireyler üzerinde yarattığı etkiyi ve uygulanma şekilleri ile birlikte, iş ahlakı tutumlarının uygulanma düzeylerini tespit etmektir. Araştırmanın birinci bölümünde, insan kaynakları yönetimi, uygulamaları ve tarihsel gelişimi ile ilgili literatür bilgisi yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde iş ve işletmecilik ahlakı ile ilgili literatür bilgisi yer almaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise uygulanan anket sonucunda toplanan veriler ışığında yapılan SPSS analizi ve sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of definitions of notions related to human resources applications definitions, historical development, change, strategic human resources approaches, process, ethical notion, work and administrative ethics and observe its relevance to strategic human resources management applications. In today's world, the attempt to use human resources applications strategically brings out problems directly related to work and administrative ethics. Ethic-individual relevance has become a part of one of the most effective factors especially in performance and productivity standards, other than social life and family life. Even though personal or collective unethical approaches emerging in businesses are under work ethic concept, it directly affects the collective behavior errors created and strategical human resources planning. While human resources, which is accepted as the most important resource by authorities in the business world that witnesses a constant change, increases its significance, it brings the need of a system that requires to be planned with correct strategies and is innovative, egalitarian, with a right treat mechanism, ethical work principles and right management of planned processes. This study aims to determine the effect of human resources on individuals working in businesses and the levels of work ethics applications with application models. In the first chapter of the research, literature data on human resources management, its applications and historical progress can be found. In the second chapter, literature data on work and administrative ethics can be found. Finally, on the third chapter, SPSS analysis and results of the collected data in light of the survey answers takes place.