Otomotiv plastik enjeksiyon proseslerinde endüstriyel otomasyonun üretime ve karlılığa etkisi: Örnek bir uygulama
The effect of industrial automation on production and quality in automotive plastic injection processes- An example project
- Tez No: 719547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, İşletme, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma otomotiv sektöründe plastik parçaların üretiminde oluşan ürün kalitesizlik maliyetlerinin azaltılması için endüstriyel otomasyon teknolojilerinin kullanımının etkilerini bir örnek proje ile sunmaktadır. Çalışmada sırasıyla otomotiv sektöründe bulunan endüstriyel işletmelerin yapısı incelenerek plastik enjeksiyon ile üretilen plastik parça ve birleştirme süreçleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında plastik parçaların üretimindeki alışılagelmiş yöntemlerin dışında güncel otomasyon teknolojileri kullanılarak bir üretim süreci geliştirilmiş ve bunun geleneksel yöntemle yapılan üretim ile karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma olarak personel sayısı, operatöre bağlı çevrim süresi, hatalı ürün sayısı ve parça birleşmelerinden dolayı oluşan problemlere ve maliyetlere değinilmiştir. Çalışmada özellikle plastik enjeksiyon prosesine dahil edilecek endüstriyel otomasyon süreçlerinin işletmeye katacağı vizyon, katma değer, kalite ve en önemlisi karlılık oranlarından bahsedilmiştir. Tüm plastik parça üretim süreci değerlendirildiğinde bu çalışma kapsamında yapılan iyileştirmelerin kalite ve karlılığa etkilerine değinilmiş, somut hayata geçmiş projeler ile örneklendirilmiştir. Plastik enjeksiyon parça birleştirmede endüstriyel otomasyon ile ultrasonik kaynağın birlikte kullanılmasının firmaya kazandırdıkları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışma sonucunda endüstriyel otomasyonun üretim sürecindeki iyileştirmeler ile firmaya ve sektöre kısa vadede büyük kazanımlar sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents the effects of the use of industrial automation technologies in order to reduce the product poor quality costs in the production of plastic parts in the automotive industry with a sample project. In the study, the structure of the industrial enterprises in the automotive sector was examined, and information about the plastic parts produced by plastic injection and their joining processes were given. Afterwards, a production process was developed by using up-to-date automation technologies apart from the conventional methods in the production of plastic parts, and this was compared with the production made with the traditional method. As a comparison, the problems and costs caused by the number of personnel, the cycle time depending on the operator, the number of faulty products and the assembly of parts are mentioned. In the study, the vision, added value, quality and most importantly profitability rates that industrial automation processes to be included in the plastic injection process will add to the business are mentioned. When the entire plastic part production process is evaluated, the effects of the improvements made within the scope of this study on quality and profitability are mentioned and exemplified by concrete projects. Information is given about the benefits of using industrial automation and ultrasonic welding together in plastic injection parts joining. As a result of this study, it was concluded that industrial automation provides great gains to the company and the sector in the short term with the improvements in the production process.