Facing artificial intelligence from simple product recommendations to complete lifestyle design
Yapay zeka ile yüzleşme basit ürün önerilerinden bütün yaşam tarzı tasarımına
- Tez No: 719561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAMİ KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Son dönemlerdeki hızlı gelişimi ile Yapay Zekâ, potansiyeli konusunda bir yandan takdir toplarken diğer yandan endişelere sebep olmaktadır. Fakat Yapay Zekâ'nın geleceği teknolojik potansiyelinin yanı sıra insanların onu ne kadar kabul edeceklerine de bağlıdır. Çalışma çerçevesinde konuya pazarlama açısından bakılmakta ve tüketim alanında Yapay Zekâ kabulüne ilişkin cevaplar, açıklamalar ve öngörüler sunulmaktadır. Çalışmada, iyi bilinen ve alışılmış bir Yapay Zekâ uygulaması olan çevrimiçi alışveriş önerileri temel alınarak Yapay Zekâ kabulüne ilişkin tüketici içgörüleri araştırılmıştır. Hem deney kurgusu hem de anket çalışması içeren kapsamlı bir meteodoloji kullanılarak Yapay Zekâ bir insan danışman ile karşılaştırılmış, sürecin arka planındaki etkenler sorgulanmış ve geleceğe dönük bir projeksiyon sunulmuştur. Sonuçlar, Yapay Zekâ'nın aldığı kabulün bir insan danışmanın gerisinde olduğunu göstermiştir. Yapay Zekâ, bir insan danışmana göre hem bilişsel hem de duygusal boyutlarda daha düşük güven ile ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda, bir insan danışmana geliştirilen duygusal güven bilişsel güven kadar önem taşırken, Yapay Zekâ açısından bakıldığında duygusal güven etkisiz hale gelmektedir. İşlevsellik açısından ise, Yapay Zekâ 'dan alınan öneri daha az faydalı olarak algılanmış ve öneri alma süreci daha az şeffaf olarak değerlendirilmiştir. Son olarak da, geleceği taklit eden farklı yetkinlikteki Yapay Zekâ projeksiyonlarında, Yapay Zekâ ve insan danışman arasında önceki adımlarda gözlenen farklılıkların tutarlı kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The late expeditious development of Artificial Intelligence (AI) contains both appreciations and concerns in regard of its potential. Nevertheless, despite all its technological potential, its future also depends on how much people will acknowledge it. This study takes a marketing perspective and presents a contribution by offering answers, explanations and predictions regarding AI acceptance in consumption domain. The study investigates insights of consumers' AI acceptance by taking a well-known and familiar AI application as an example, recommendations at online shopping. With the help of a unifying methodology including an experiment and a survey, AI acceptance is challenged at a comparison to a Human advisor together with the presentations of the reasons behind, and a future projection. Results indicate that in such a challenge AI is behind a Human advisor. AI is attributed with lower trust, both at cognitive and emotional dimensions. In addition, in adopting the recommendation, whereas for Human advisor emotional trust is as crucial as cognitive trust, for AI condition emotional trust becomes insignificant. In terms of functionality, the recommendation received from AI is perceived as being less useful, and the process of receiving the recommendation is evaluated as less transparent. Lastly, results regarding an enhanced AI competence, mimicking a projection of the future, showed that the differentiation between AI and Human advisors observed at previous steps remain consistent.