Suistimal denetimi ve sigorta şirketlerinde görülen suistimal vak'alarına yönelik bir araştırma
Auditing of abuse and corruption and a case study in insurance companies about matter of abuse and corruption
- Tez No: 719562
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Suistimal, işletmelerde finansal ve finansal olmayan büyük zararlara yol açabilen ekonomik bir suçtur. Son yıllarda işletmeleri en büyük zararlara uğratan olayların başında suistimal veya suistimal içerikli hile olayları gelmektedir. İşletmelerde suistimal riskinin giderek artması denetim fonksiyonunun suistimal denetimi ağırlıklı olarak ele alınması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Suistimalin ortaya çıkarılması, önlenmesi, suistimal riskinin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve ortadan kaldırılması suistimal denetiminin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada suistimal denetimi konusu teorik olarak incelendikten sonra denetimde suistimal olgusuna ve suistimal içerikli hile olaylarına odaklanılmış, ayrıca sigorta işletmelerinde görülen suistimal olaylarına yönelik içerik analizi, vak'a analizi ve derinlemesine mülakat çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde suistimal kavramına, ikinci bölümde denetimde suistimal olgusuna, üçüncü bölümde sigorta işletmelerinde suistimale yönelik temel bilgilere yer verilmiş ve son bölümde sigorta işletmelerine ilişkin üç farklı suistimal araştırması yapılarak suistimal olayları ile suistimal riskleri analiz edilmiş ve suistimali engelleyici öneriler sunulmuştur. Çalışmanın amacı, işletmelerin karşı karşıya olduğu suistimal riski gerçeğinden ve yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulardan hareketle suistimal denetiminin işletmeler açısından önemine ve gerekliliğine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
Abuse and corruption is an economical crime which causes big financial and non-financial losses in companies. Recently, abuse and corruption or fraud cases containing abuse and corruption come in first in the biggest financial losses which affect companies. The function of audit mainly must be considered auditing of abuse and corruption because of the risk of abuse and corruption which is getting higher increasingly in companies. Auditing of abuse and corruption is related with finding out, preventing abuse and corruption and measuring and removing of the risk of it. In this study, auditing of abuse and corruption was conceptually examined and that study was based on matter of abuse and corruption in audit and case studies containing abuse and corruption, also content analysis and interview about abuse and corruptions in insurance companies. This study comprises four main chapters. In the first chapter; conceptual framework about abuse and corruption, in the second chapter; matter of abuse and corruption in audit and in the third chapter; matter of abuse and corruption in insurance companies are discussed. In the final chapter; three different research studies about matters of abuse and corruption and risks of them considered and analyzed in insurance companies. The purpose of this study is to attract attention matter of abuse and corruption and the necessity of it regarding the fact of the risk of abuse and corruption which companies encounter and the results of the research studies.