Kişisel verilerin korunması ile ilgili cezai düzenlemeler
Penal regulations regarding the protection of personal data
  1. Tez No: 719560
  2. Yazar: ABDULHAKİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIZILARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Teknolojinin gelişimi, veri bilincinin oluşması, bilgisayar kullanımın artması ve internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda toplumsal düzenin sanal ortamda da sağlanması zorunluluğu meydana gelmiştir. Küreselleşen toplumsal düzende, artık ticari faaliyet gerçekleştirmek için fiziki bir mekâna veya bireylerle iletişim kurmak için fiziki bir aracıya ihtiyaç kalmamıştır. Zira hem dünyada hem de Türkiye'de her geçen gün e-ticaret hacmi artmakta, sosyal medya platformları ve bu platformların kullanıcı sayıları artmaktadır. Bunun doğal sonu olarak“Büyük Veri”meydana gelmekte ve“Veri Madenciliği”imkânı doğmaktadır. Veri madenciliğiyle; ticaret, sağlık, sosyoloji ve siyaset başta olmak üzere birçok alanda çıkar sağlamak, toplumun tercihlerini etkilemek ve toplum mühendisliği yapma imkânı bulunaktadır. Bu alandaki toplumsal düzenin korunmasında, özel hukuk düzenlemeleri yeterli görülmediğinden ve korunması gereken hukuksal değer, hem toplum hem de bireyler açısından oldukça önemli olduğundan tüm modern hukuk sitemlerinde konu hakkında ceza hukuku ve kabahatler hukuku düzenlemeleri öngörülmüştür. Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak tanımlanır. Söz konusu bilgilerin ilk defa elde edilmesinden başlayarak, veriler üzerinde gerçekleştirilen depolama, değiştirme, düzenleme, silme, yok etme ve üçüncü kişilere aktarma dâhil olmak üzere yapılan tüm işlemlere kişisel verilerin işlenmesi denir. Bu çalışmamızda veri işleme sürecinde uygulanması gereken kurallar genel hatlarıyla ortaya koyulmakta ve bu kurallara uyulmaması halinde uygulanacak müeyyideler detaylı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ensuring social order in also virtual platform has become necessary as a consequence of the development of technology, formation of data consciousness, increase of computer use, and the widespread use of internet. Today, in globalizing social order, a physical space is not needed to carry out a business activity or a physical medium is not needed to communicate with the individuals. Yet, e-trade volume is increasing; social media platforms and user numbers of these platforms are increasing day-by-day both in the world and in Turkey. As a natural consequence of this,“Big Data”is generated and opportunity of“Data Mining”arises. It is possible to gain advantage in many fields, primarily in trade, health, sociology, and politics, to affect the preferences of the society, and to perform community engineering through data mining. As the specific legal regulations are not deemed as sufficient in the protection of social order in this field and the legal value, which has to be protected, is very important both for the society and the individuals, regulations of penal code and misdemeanour law were envisaged about this matter in all modern law systems. Personal data is defined as all kinds of information regarding a real person, whose identity is identified or identifiable. All procedures carried out on the data, including storing, modifying, adjusting, deleting, destroying, and transferring to the third parties, starting from initial acquisition of the mentioned information, are called as personal data processing. In our study, the rules, which have to be applied during data processing, are set forth in general, and the sanctions to be applied in case of failing to comply with them are reviewed in detail.