Turkish lira volatility amid COVID-19 pandemic crisis
Türkiye'de COVID-19 pandemi krizinde döviz kuru volatilitesi
  1. Tez No: 719563
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de son günlerde oldukça popüler olan döviz kuru hareketlerinin nedenlerini anlamak, birçok alanda ülkenin refahını ve toplumsal huzurunu bozan bu oynaklığın sona ermesi açısından önemlidir. Literatürde en yaygın kullanılan modellerden biri olan GARCH (1,1), oynaklığın hangi makroekonomik dinamiklerden kaynaklandığını bulmak için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, 2019 Mart ve 2021 Ekim arasındaki COVID-19 pandemi döneminde CDS primleri ve VIX parametrelerinin döviz kuru oynaklığını etkilediği yönündedir. Ayrıca geçmiş dönem oynaklığının bugünkü oynaklık üzerinde kalıcı ve önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda politika yapıcıların pandemi gibi küresel kriz durumlarında iç dinamiklerden ziyade dış dinamiklere dayalı bir savunma mekanizması kurarak oynaklığı önlemeleri beklenir.
Özet (Çeviri)
Understanding the reasons for the exchange rate movements, which are very popular in Turkey in recent days, is important in terms of ending this volatility that disrupts the welfare and social peace of the country in many areas. GARCH (1,1), one of the most widely used models in the literature, was used to find out which macroeconomic dynamics volatility originates from. The results obtained are that CDS premiums and VIX parameters affect exchange rate volatility during the COVID-19 pandemic period in between 2019 March and 2021 October. Moreover, it has been found that the volatility of the past period has a permanent and considerable effects on the volatility of today. In this case, policy makers are expected to prevent volatility by establishing a defense mechanism based on external dynamics rather than internal dynamics in cases of global crisis such as a pandemic.