Avrupa'dan Amerika'ya göç eden iş gücünün sanayi sektöründeki işletmelerde karşılaştığı sorunların örgüt kültürü kapsamında incelenmesi
Examining the problems faced by the workforce migrating from Europe to America in the businesses in the industrial sector withn the scope of organizational culture
- Tez No: 719573
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Göç, çoğunlukla itici nedenlerden kaynaklanıp insanların kalıcı ya da geçici olarak başka bir bölgeye yaşamlarını sürdürmeleri için yaptıkları ilerlemedir. Amerika Birleşik Devletleri kuruluşundan bu yana uluslararası göç dalgalarına maruz kalmıştır. Özellikle de Avrupa'da ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar refah seviyelerini artırmak için bulundukları ülkeleri büyük kitleler halinde terk ederek, sanayi alanında çok büyük ilerleme kat eden Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmişlerdir. Sanayi alanında işe başlayan Avrupalı göçmenler, daha önceden edindikleri tecrübe, kültür ve birikimlerini sadece yaşadıkları toplum içerisinde değil aynı zamanda çalıştıkları sektörlere de yansıtıp kullanmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, son 30 yılda Avrupa'dan göç eden iş gücünün Amerika'ya geldiğinde karşılaştığı sorunlar yeni bir çevre, kültür ve iş ortamı bağlamında incelenmiştir. Aynı zamanda, Avrupa'dan göç edenlerin karşılaştığı sorunların dünyanın farklı bölgelerinden gelen göçmenler ile bağlantılı olup olmadığı da araştırılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilere göre çalışanlar ve işveren arasında iletişim kopukluğu olduğu, işverenin şirkette yaşanan problemlerin çözümünde çalışanların fikirlerine yeterince önem vermediği görülmüştür. Ayrıca farklı etnik kültüre sahip göçmen çalışanların örgüt kültürü bünyesinde bir bütün olmada güçlük çektikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is the progress that people make in order to continue their life in another region, either permanently or temporarily, mostly due to repulsive reasons. The United States has been exposed to waves of international immigration since its founding. In particular, people who had economic difficulties in Europe left their countries in large masses to increase their welfare level and migrated to the United States, which made great progress in the field of industry. European immigrants who started to work in the field of industry reflect and use their previous experience, culture and knowledge not only in the society they live in, but also in the sectors they work in. In this thesis, the problems faced by the workforce who migrated from Europe for the last 30 years when they come to America will be examined under a new environment, culture and business environment. At the same time, it has been investigated whether the problems faced by immigrants from Europe are related to immigrants from different parts of the world. In this respect, this thesis will contribute to the literature. According to the data obtained as a result of the interviews, it has been seen that there is a lack of communication between the employees and the employer, and also the employer does not give enough importance to the ideas of the employees in solving the problems experienced in the company. In addition, it has been understood that immigrant workers with different ethnic cultures have difficulties in being a whole with in the organizational culture.