Tekvandocularda koruyucu ağızlık kullanımının egzersiz performans parametreleri üzerine etkisi
Effect of protective mouthguard use on exercise performance parameters in taekwondo
- Tez No: 719591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı kişiye özel tasarlanan koruyucu ağızlık kullanımının tekvandocularda egzersiz performans parametrelerinden esneklik, çeviklik, reaksiyon zamanı, kavrama gücü ve denge parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18- 40 yaş arası 37 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma Alanya Budo Tekvando Spor Kulübünde gerçekleştirilmiştir. Ağız koruyucu ve koruyucusuz ölçümler en az 1 gün ara olacak şekilde yapılmıştır. Çeviklik T Testi, denge Flamingo ve Y Denge Testi, esneklik Otur Uzan Testi, reaksiyon zamanı Nelson- El Reaksiyon Testi, kavrama gücü el dinamometresi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda esneklik, çeviklik, reaksiyon zamanı, kavarama gücü ve denge parametrelerinde koruyucu ağızlık ile ve koruyucu ağızlık olmadan yapılan ölçümlerde anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Yapılan bu çalışmada kişiye özgü tasarlanan ağız koruyucusunun performans üzerine olumlu etkisi gözlenmezken aynı zamanda negatif etkisi de görülmemiştir. Bu nedenle orofasyal bölgeye gelen travmaların şiddetini azalttığı için ağız koruyucu kullanımı önerilmelidir ve kullanımı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the use of specially designed protective mouthguard on agility, balance, flexibility, reaction time and handgrip strength parameters from exercise performance parameters in taekwondo players. Thirty-seven athletes between the ages of 18 and 40, participated voluntarily. The study was carried out at Alanya Budo Taekwondo Sports Club. Oral protective and non-protective measurements are made at least 1 day apart. Agility T Test, balance Flamingo and Y Balance Test, flexibility Sit and Reach Test, reaction time Nelson-Hand Reaction Test, grip strength hand dynamometer evaluated. As a result of the study, there was no significant difference in the parameters of flexibility, agility, reaction time, roasting power and balance with and without a protective mouthpiece (p>0.05). In this study, while the positive effect of the personally designed mouth protector on performance was not observed, no negative effect was seen at the same time. Therefore, the use of mouth protectors should be recommended and the use should be increased because it reduces the severity of the traumasy from the orofacyial region.