Otomotiv sektöründeki ergonomik risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of ergonomic risks in the automotive sector for occupational HEALTH and safety
- Tez No: 719596
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otomotiv sektörü özelinde yapılan çalışma çalışan sağlığı ve iş güvenliğinin önemini vurgulamaktadır. Yapılan risk değerlendirme çalışmaları ile otomotiv sektöründe ergonomik riskler belirlenmiş olup alınabilecek önlemlerle sektörde ve genel anlamda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır. Yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler ve iyileştirmelerle iş sağlığı ve güvenliğindeki bazı sorunların tamamen ortadan kaldırılması mümkün görünmese de iş kazalarını azaltabilmektedir. Çalışmanın içerisinde ergonomik riskler belirlenmiş ve bu risklere bazı öneriler getirilmiştir. Alınacak önlemlerle riskler azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilmektedir. 5x5 L Tipi Matris yöntemi ile işletmedeki genel riskler incelenmiştir. Owas Yöntemi ile ergonomik riskler ele alınmıştır. Yapılan risk değerlendirmeleri neticesinde bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study conducted specifically for the automotive sector emphasizes the importance of employee health and safety. Ergonomic risks in the automotive sector have been determined with the risk assessment studies, and it is aimed to increase the awareness of occupational health and safety in the sector and in general with the measures that can be taken. Although it may not seem possible to completely eliminate some problems in occupational health and safety with improvements, the arrangements made or to be made can reduce occupational accidents. Ergonomic risks have been determined and some suggestions have been made about these risks. Risks can be reduced or eliminated with the measures to be taken. The general risks in the business were examined with the 5x5 L Type Matrix method. Ergonomic risks are discussed with the Owas Method. As a result of the risk assessments, some suggestions were made.