Contemplating climate justice with the natural law: The application of climate citizenship through public policies at the local level
İklim adaleti'ni doğal hukuk ile düşünmek: İklim vatandaşlığı'nın kamu politikaları ile yerel düzeyde uygulanması
- Tez No: 719597
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma iklim adaleti kavramını tartışmaktadır. Ayrıca, iklim adaleti literatüründe adalet kelimesinin nasıl kavramsallaştırıldığı ve adalet kavramının kapsamının düşünüldüğü üzerine bir görüş sağlamaktadır. Bu çalışma, iklim adaletinin ancak ve ancak doğal haklar bağlamından sağlanabileceğini ve bu hakların uygulanabirliği adına kamu politikası ve yerel adaletin gerekliliğini savunmaktadır. Bu tezde sağlam temeller üzerine kurulan bir tartışma inşa edebilmek adına öncelikle adalet kavramı özü gereği çatışmalı bir kavram olarak düşünülmüştür. Özü gereği çatışmalı bir kavram olarak adalet substantif ve prosedürel adalet kavramları üzerinden ve bu kavramların sonuç ve süreç odaklı bakış açıları üzerinden anlaşılabilir. Buna ek olarak, adalet kavramı tarih boyunca eşitsizlik gibi konuları da göz önünde bulundararak hep bir sorun ile beraber düşünülmüştür. Bundan dolayı, çevre adaleti ve iklim adaleti kavramları sorun odaklı adalet düşüncesinin çağdaş birer örneği olarak görülebilir. Böylelikle, her iki kavram da adalet yoksunluğunu substantif ve insan merkezli bir sorun olarak ele alırlar ancak her iki kavram da karar alma mercilerinin nasıl şekillendiği, rasyonel öznenin rolünün ne olduğu ve insan olmayan varlıkların iklim adaleti politikalarında yerinin olup olmadığı üzerine yeterince düşünmemiştir. Buna karşın, adaletin kendine içkin bir değeri olduğu, insanların pratik akla sahip oldukları için ve doğadaki iyi ile insanın iyisinin birbirinden ayrılamayacağı düşüncesi bize kapsayıcı bir bakış açısı sunduğu için adalet prosedürel ve doğal hukuk çerçevesinde ele alınmalıdır. Ayrıca, iklim adaleti çalışmaları tüm canlıların temel haklarının önemi konusunu -iklim vatandaşlığı hakları- göz ardı etmiştir çünkü tüm canlıların hakları sağlama alınmadan iklim adaleti elde edilemez. Bu nedenle, kamu politikası ve yerel adalet teorilerini göz önünde bulundurarak, karar alma sürecinin nasıl şekillendiğini ve iklim vatandaşlığı haklarının nasıl uygulanabileceğini anlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
This study argues the concept of climate justice. It provides a lens towards how the word justice have been conceptualized from climate justice scholars and how the scope of justice is considered within climate justice literature. This study contends that climate justice can be achieved if and only if from the basis of natural laws and public policy and local justice are necessary for the implication of these rights. In order to establish a well-grounded debate for this thesis, first, justice is argued as an essentially contested concept. Justice as an essentially contested concept can be understood from substantive and procedural accounts based on their consequentialist and process-oriented perspectives. In addition to this, throughout the history the word justice also has been thought alongside with an issue such as the lack of freedom. Due to this, concepts of environmental justice and climate justice can be regarded as contemporary conceptions of issue-oriented thinking of justice. Thus, since both concepts mainly have considered the lack of justice as an anthropocentric and substantive issue. But these concepts have overlooked to discuss that how decision-making bodies have structured, what is the role of rational agents, and is there any place for non-anthropocentric world within climate change policies. Though, justice should be considered from procedural perspective and natural law account of justice because of considering justice as an intrinsic value, people have a practical reason and the good of nature is indispensable from the good of people presents an encompassing view. Furthermore, climate justice studies have also overlooked the issue of the importance of the basic rights -climate citizenship rights- of all living beings because without ensuring the basic rights of all, climate justice cannot be achieved. Therefore, through considering public policy and local justice theories we can understand how decision-making process has shaped and how climate citizenship rights can be applied.