Monetary policy transmission mechanisms and inflation: The case of Turkey
Para politikası aktarım mekanizmaları ve enflasyon: Türkiye örneği
- Tez No: 719653
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. GÜZİN EMEL AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu sektörel çalışmanın amacı, Türkiye'de para politikası aktarım mekanizmaları ile sektörel enflasyon arasındaki ilişkiyi test etmektir. Bu çalışmanın ekonomik sektörleri, NACE REV2'nin üst düzey toplulaştırmasına (A10) göre tanımlanmıştır. Bu çalışma, 2008 ve 2021 yılları arasındaki üç aylık zaman serisi verilerini kullanarak hem kısa hem de uzun vadeli ilişkileri incelemektedir. Bu amaçla, söz konusu ilişkilerin kısa ve uzun vadeli dinamiklerini analiz etmeye yardımcı olacak bir ECM modeli geliştirmek için ARDL eşbütünleşme yaklaşımı uygulanmıştır. Elde edilen ampirik sonuçlar, döviz kuru mekanizmasının, enflasyon üzerinde hem kısa hem de uzun vadede en güçlü etkiye sahip olduğunu göstermiştir; bunu kredi mekanizması ve faiz oranı mekanizması izlemektedir. Döviz kurunun enflasyon üzerinde hem kısa hem de uzun vadede olumsuz etkisi olurken, kredi kanalının uzun vadede (bazı sektörlerde olumlu, diğerlerinde olumsuz) karışık ve kısa vadede olumsuz bir etkisi vardır. Bulgularımıza göre, faiz oranı mekanizması enflasyonu uzun vadede etkilemezken, kısa vadede olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, kısa vadeli şoklar, bazı sektörlerde uzun bir süre (32 çeyreğe kadar) devam ederken; diğer sektörlerde ise geçici bir etki (4 çeyrek sonra dengeye dönüş) yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the relationship between the monetary policy transmission mechanisms and the sectoral inflation in Turkey. The economic sectors of this study were defined according to the high-level aggregation (A10) of the NACE REV2. This study has examined both short and long terms relationships using quarterly time series data of the period between 2008 and 2021. The study applied the ARDL cointegration approach to develop an ECM model that will help analysing the short and long run dynamics of such relationships. The empirical results suggest that the exchange rate channel has the strongest effect on inflation in both short and long terms; whereas the credit and the interest rate channels were found to have a moderate and weak effects, respectively. The exchange rate has a negative effect on inflation in both short and long term, while the credit channel has a mixed effect in the long term (positive in some sectors and negative in others) and a negative one in the short term. The interest rate channel was found to be ineffective in the long term and to have a positive effect in the short term. Moreover, short term shocks are found to persist for long periods (up to 32 quarters) in some sectors; while their effects are temporary (return to equilibrium within 4 quarters) in others.