Yeşil tedarik zinciri yönetiminin işletme performansına etkisi ve işbirlikçi iletişimin düzenleyici rolü
The effect of green supply chain management on business performance and the regulatory role of collaborative communication
  1. Tez No: 719652
  2. Yazar: MUZAFFER ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya nüfusun artışıyla birlikte insanların çevre üzerindeki etkileri de artmaktadır, doğal kaynaklar giderek daha fazla tüketilmekte ve sürekli çevreye yok olması zaman alan atıklar bırakılmaktadır. Çevreci politikalar çerçevesinde doğayı kirleten atıkların geri dönüşüme uygun olması istenmesi ile birlikte, üretim süreçlerinde geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanımı işletmelerin için büyük önem arz etmektedir. Bu da işletmelerin yeşil tedarik zinciri yönetimini uygulamasıyla mümkün olacaktır. İşletmeler yeşil tedarik zinciri yönetimini uygularken işletme performansına nasıl bir etkisinin olacağı araştırılan bir konudur. Bu araştırma da yeşil tedarik zinciri yönetiminin işletme performansına etkisi ve işbirlikçi iletişimin düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu çerçevede Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te faaliyet gösteren işletmelerden elde edilen anket verileri Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kurularak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre; iç çevre yönetiminin işletmenin çevresel performansına pozitif etkisi olduğu tespit edilmişken ekonomik performansına etkisi tespit edilmemiştir, tedarikçilerle çevresel iş birliğinin ve müşterilerle çevresel iş birliğinin işletmenin çevresel ve ekonomik performansı üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca yeşil tedarik zinciri yönetimi değişkenleri ile işbirlikçi iletişim değişkenleri arasında yapılan etkileşim sonucunda; iç çevre yönetimi ve tedarikçilerle çevresel işbirliğinin işletmenin çevresel performansı üzerindeki etkisinde işbirlikçi iletişim ortamının düzenleyici rolü olduğu görülmüştür ve tedarikçilerle çevresel işbirliğinin işletmenin ekonomik performansı üzerindeki etkisinde işbirlikçi iletişim ortamının düzenleyici rolü olduğu görülmüştür, geriye kalan etkileşimlerin işletmenin performansı üzerinde düzenleyici rolü olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of people on the envirmeonment are also increasing with the increase in the world population. Natural resources are being consumed more and more and wastes that take so much time to disappear are constantly thrown away in the environnt. In the framework of environmental policies, the use of recyclable products in production processes is of great importance for businesses, as wastes polluting nature are desired to be suitable for recycling. This will be possible with the implementation of green supply chain management by enterprises. When businesses implement green supply chain management, how it will affect business performance is a subject that has been researched. In this research, the effect of green supply chain management on business performance and the regulatory role of collaborative communication are examined. In this context, survey data obtained from businesses operating in Gaziantep, Adıyaman and Kilis were analyzed by establishing a Structural Equation Model (SEM). According to the results of the analysis, while it has been determined that the internal environment management has a positive effect on the environmental performance of the enterprise, its effect on the economic performance has not been determined, and it has been observed that environmental cooperation with suppliers and environmental cooperation with customers have a positive effect on the environmental and economic performance of the enterprise. In addition, as a result of the interaction between green supply chain management variables and collaborative communication variables, it has been seen that the collaborative communication environment has a regulatory role in the effect of internal environmental management and environmental cooperation with suppliers on the environmental performance of the enterprise, and it has been observed that the collaborative communication environment has a regulatory role in the effect of environmental cooperation with suppliers on the economic performance of the enterprise, and the remaining interactions do not have a regulatory role on the performance of the enterprise.