Hemşirelerde psikolojik dayanıklılık, kontrol odağı, ruhsal sağlığı geliştirme ve stresle baş etme tarzlarının incelenmesi
Investigation of psychological resilience, locus of control, mental HEALTH promotion and coping styles with stress in nurses
  1. Tez No: 719671
  2. Yazar: SEMA SERİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin, psikolojik dayanıklılık, kontrol odağı, ruh sağlığını geliştirme ve stresle başa çıkma tarzlarını, birbirleriyle ve çeşitli sosyodemografik özellikler ile ilişkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşireler olup örneklem seçimine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve çalışmaya katılmayı kabul eden 425 hemşire ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Veriler Kasım 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından kendini değerlendirme (self-rating) görüşme yöntemiyle hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği, Ruh Sağlığının Geliştirilmesi Ölçeği ve Stresle Başa çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan YPDÖ ve alt boyutları, RİDKOÖ ve alt boyutları, RSGÖ ve alt boyutları ve SBTÖ ve alt boyutlarının veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the psychological resilience, locus of control, mental health improvement and stress coping styles of nurses working in a training and research hospital, and their relations with each other and with various sociodemographic characteristics. Research universe: there are nurses working at the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, and it was tried to reach the entire population without selecting the sample, and the study was conducted in descriptive type with 425 nurses who agreed to participate in the study. The data were obtained by the researcher using the self-rating interview method, the socio-demographic characteristics of the nurses, the Psychological Resilience Scale for Adults, Rotter's Internal-External Locus of Control Scale, the Mental Health Promotion Scale and the Stress Coping Styles Scale, between November 2020 and January 2021. SPSS 25.0 package program was used for data analysis of RSA and its sub-dimensions, RIELCS and its sub-dimensions, MHPS and its sub-dimensions, and SCSS and its subdimensions used in the study.