Essays on sectoral trade policies
Sektörel ticaret politikaları üzerine makaleler
- Tez No: 719694
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler ve parçalı üretim sisteminde küresel ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte, iktisadi açıklık ve ekonomik büyüme arasındaki henüz uzlaşı sağlanamayan ilişki yeniden gündeme gelmiştir. Bunu analiz etmek için bu tez, iki ana ticari açıklık değişken grubunun büyüme etkilerini araştırmaktadır: (i) brüt ve katma değerli ticaret istatistikleri ve (ii) tarife oranları. Birinci bölüm, hem sektörün küresel değer zincirindeki konumunu hem de katılımın karmaşıklığını hesaba katarak, ticaret miktarının büyüklüğünü ölçen açıklık değişkenlerinin toplam faktör verimliliği ve katma değer büyümesi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bulgular, ticaret yoluyla öğrenme hipotezini desteklemekte ve artan sektörel verimlilik için küresel değer zincirlerine daha derin bir katılım ihtiyacına işaret etmektedir. İkinci bölüm, ikinci açıklık değişkenleri setinin, yani tarife oranlarının katma değer büyümesi üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Sonuçlarımız, uygulanan girdi tarifelerinin katma değer büyümesi üzerinde olumsuz etkisi olmasına rağmen, uygulanan çıktı tarifelerinin gelişmekte olan ülkelerdeki düşük teknolojili imalat sektörlerinin katma değerli büyümesini önemli ölçüde arttırdığını göstermektedir. Bu bulgu, ithal ikamesi politikası ve bebek endüstriler hipotezi için sağlam kanıt niteliği taşımaktadır. Küresel değer zincirine katılımın olumlu etkileri ve girdi tarifelerinin ticareti yapılan ara ürünler üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında, üçüncü bölüm, küresel değer zincirine katılımın belirleyicileri başlığı altında, ara ürünlerin ticaretini, yani küresel değer zinciri katılımını ayrıntılı bir şekilde analiz etmektedir. Sonuçlar, hem piyasaya erişim hem de girdi tarife oranlarının sektörel küresel değer zinciri katılımı üzerindeki olumsuz etkilerini desteklemektedir. Her üç bölüm de araştırma-geliştirme içeren yeni üretim biçimleri, daha yüksek sermaye, doğrudan yabancı yatırım, beşeri sermaye ve daha kaliteli kurumsal yapı gibi faktörlerin önemine işaret etmektedir. Üç ayrı analizden elde edilen önemli kanıtlar ışığında, sektörlerin performanslarının artmasının büyük ölçüde küresel üretim süreçlerine etkin entegrasyonlarına ve kapasite arttırma becerilerine bağlı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
With the advances in communication and transportation technologies and the spread of global trade in the fragmented production system, the relationship between trade openness and economic growth, which has not yet been reconciled, has come to the fore again. To analyze the trade openness-growth nexus, this dissertation investigates the growth impacts of two main sets of trade openness measures: (i) gross and value-added trade statistics and (ii) tariff rates. The first chapter explores the impacts of trade volume measures on sectoral total factor productivity and output growth by taking both the position of the industry in the global value chain and the complexity of participation into account. The findings provide substantial evidence for the learning by trading hypothesis and point to the need of a deeper involvement in GVCs for higher sectoral productivity. The second chapter investigates the effects of the second set of openness measures, that is tariff rates on value-added growth. Our results show that while imposed input tariffs significantly reduce value-added growth, imposed output tariffs promote the value-added growth of low-tech manufacturing sectors of developing countries, which provides substantial evidence for the validity of import substitution policies and infant industry argument. Given the positive impacts of GVC participation and negative impacts of input tariffs in traded intermediates in general, the third chapter seeks to understand the determinants of GVC participation in a detailed way. The estimation results prove the negative impacts of both market access and input tariff rates on sectoral global value chain participation. All three chapters also point out the importance of factors such as new forms of production involving in research and development, higher physical capital, foreign direct investment, human capital, and better institutional quality. Given the substantial evidence obtained from the three separate analysis, we can safely argue that the successes of industries depend highly on their efficient integration to the global production process as well as their capacity-building capabilities.