Engellilere yönelik sosyal içerme politikaları Türkiye ve dünyadan örnekler
Social inclusion policies for the disabled examples from Turkey and the world
- Tez No: 719708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dezavantaj, bireylerin gereksinimlerinin karşılanmasında engellerin çıkması veya karşılanamaması durumudur. Bu durumda engellilik, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bedensel, ruhsal, işlevsel, sosyal ve duyusal yetilerinde kayıpların yaşanması sonucunda normal hayatın gereklerini yerine getirmekte zorluk yaşanmasıdır. Bu genel durumdan hareket ederek, bu çalışmanın birinci bölümü engellilerin tanımlanması, istatistiki verilerinin ortaya konulması ve sosyal dışlanmaya dair alan yazına yer verilmekte, ikinci bölümde de engelli bireylere sağlanan kamusal politikalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise sosyal içerme politikaları ele alınarak engellilere yönelik uygulanan sosyal içerme politikaları Türkiye'den ve dünyadan örneklerle açıklanmıştır. Bu kapsamda devletler sosyal dışlanmanın getirdiği olumsuzlukları sosyal içerme politikaları ile en aza indirgenmeye, değişen ve dönüşen bilgi toplumunda engelli bireylerin daha aktif olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Disadvantage is the situation where obstacles arise or cannot be met in meeting the needs of individuals. In this case, disability is the difficulty in fulfilling the requirements of normal life as a result of congenital or acquired physical, mental, functional, social and sensory abilities. Starting from this general situation, the first part of this study includes the definition of the disabled, the presentation of statistical data and the literature on social exclusion, and the public policies provided to the disabled individuals are mentioned in the second part. In the third part, social inclusion policies are discussed and the social inclusion policies applied for the disabled are explained with examples from Turkey and the world. In this context, minimizing the negative effects of social exclusion through social inclusion policies will enable disabled individuals to be more active in the changing and transforming information society.