Making Istanbul a finance center: A hegemonic spatial project of the AKP regime
AKP rejiminin hegemonik mekansal projesi olarak İstanbul'un finans merkezi yapılması
- Tez No: 719718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye ve benzer ülkelerde neoliberal finansal dönüşüm süreçleri ekonomik, sosyal, mekânsal süreçlere ve gündelik hayata nüfuz etmiştir. Aynı dönemde yine neoliberal politikaların bir sonucu olarak kent mekanı da rekabetçilik, küresel şehirler gibi bir dizi kavram ve kentsel dönüşüm ve soylulaştırma projeleri ile yeni baskılar altına girmiştir. 2009 yılından beri ise devlet eliyle yürütülen Istanbul Finans Merkezi projesi kapsamında Istanbul'un önce bölgesel, daha sonra ise küresel finans merkezi haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu tezde, Türkiye'de devletin finansallaşması çerçevesinde AKP rejiminin hegemonik mekansal bir projesi olarak Istanbul'un finans merkezi yapılma hedefinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, proje aracılığıyla büyük sermaye gruplarının ve devlet yöneticilerinin çıkarlarının korunması ve yükseltilmesinin, devletin finansallaşması yoluyla hegemonyanın yeniden üretilme biçimlerinin önemli bir örneğini oluşturduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Neoliberal financial transformation processes have permeated into the economic, social, spatial and daily spheres since the early 1980s in Turkey and similar countries. Meanwhile, the urban space has been put under pressure with competitiveness and through a bunch of policies such as urban transformation and gentrification projects. Since 2009 the Istanbul Finance Center project has been in progress as a state-run project which aims to turn Istanbul first into a regional, then a global finance center. This thesis aims to assess the AKP regime's attempt to make Istanbul a finance center as a hegemonic spatial project with regards to financialization of the state in Turkey. It is argued that the protection and elevation of interests of major capital groups and the state managers through the project forms an important example of ways in which the hegemony is reproduced through the financialization of the state.