Transitional justice and memory: A case study of Argentina
Geçiş dönemi adaleti ve hafıza: Arjantin üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 719719
  2. Yazar: OZAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geçiş dönemi adaleti, sosyal bilimler yelpazesinde farklı disiplinlerin konusu olmuştur. Geçiş dönemi adaleti mekanizmalarnın nihai amacı hukukun üstünlüğü, düzenin tesis edilmesi ve devlet kurumlarınnın meşruiyetinin yeniden kazandırılmasıdır. Buna rağmen, geçiş dönemi adaleti süreçleri, mağdurlara adalet sağlamaya odaklanmak yerine daha çok ulus inşa etmeye ve devlet meşruiyetini yeniden tesis etmeye odaklanmıştır. Bu bağlamda, bu tez, geçiş dönemi adaletinin, özellikle yeni ortaya çıkan mağdur anlatılarını ve geçmiş olaylara ilişkin yorumlarını dahil ederek, teorik kapsamını genişletmede hafıza çalışmalarından yararlanabileceğini öne sürmektedir. Bu doğrultuda, hafıza çalışmalarının toplumsal düzeyde daha kapsamlı adaleti kolaylaştırabileceği ve ardıl rejimlerde önceki rejimlerin uygulamalarının sürekliliklerini ve kopuşlarını belirlemeye yardımcı olabileceği ileri sürülmektedir. Bu tez, bir vaka çalışması olarak Arjantin'deki geçiş dönemi adaleti sürecine ve Plaza de Mayo Anneleri'nin“hafıza topluluğu”olarak bu süreçteki rolüne odaklanmakta ve Arjantin'deki ardıl rejimin selef rejiminden, iddia edilenin aksine bir kopuş teşkil etmediğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Transitional justice has been the subject of different disciplines across the spectrum of social sciences. Transitional justice mechanisms have played an important role in restoring legitimacy to state institutions with the ultimate aim of establishing rule of law, order, and to facilitate justice in successor regimes. Despite this, transitional justice processes appear to focus more on nation building and reinstating state legitimacy rather than concentrate on providing victims with justice. In this vein, this thesis proposes that transitional justice may benefit from memory studies in broadening its theoretical scope, especially by incorporating the emerging narratives of victims and their interpretations of past events. It is argued that doing so can ultimately facilitate more pervasive justice on a societal level, as well as helps identify continuities and ruptures of practices of predecessor regimes in successor regimes. As a case study, this thesis focuses on the transitional justice process in Argentina, and the role of the Mothers of the Plaza de Mayo as a mnemonic community, arguing that the successor regime in Argentina did not necessarily establish a rupture with the predecessor regime of the military junta.