Turkish adaptation and effectiveness research of 'Body project' eating disorder prevention program for female young adults
'Beden projesi' genç yetişkin kadınlar için yeme bozukluğu önleme programının Türkçe adaptasyon ve etkinlik çalışması
- Tez No: 719724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, Stice, Mazotti, Weibel ve Agras (2000) tarafından geliştirilen Body Project'in sanal versiyonunun (vBP) tercüme edilmesi, uyarlanması ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. 18-25 yaşları arasında beden memnuniyetsizliği olduğunu bildiren 73 kadın üniversite öğrencisine rastlantısal örnekleme yöntemi kullanırlarak ulaşılmış ve rastgele iki gruba ayrılmışlardır. Birinci grup sanal Beden Projesi (vBP) grubu (N=40), ikincisi ise Dışavurumcu Yazma (EW) grubudur (N=33). Katılımcılar, Vücut Kitle İndeksi (BMI), Kısa Semptom Envanteri (BSI), Yeme Bozukluğu İnceleme Anketi (EDE-Q), Beden İmgesi Yaşam Kalitesi (BIQLI) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'ni (RSES) içeren bir anket seti doldurmuştur. vBP grubu, art arda 4 hafta boyunca haftalık 1 saatlik oturumlara katılırken, EW grubu haftada dört Dışavurumcu Yazma görevini tamamlamıştır. Daha sonra aynı anket seti son test olarak uygulanmıştır. Sonuçlar, iki grup arasında ön test puanları açısından anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, EW grubu ile karşılaştırıldığında, vBP grubunun EDE-Q sontest kuvvetli etki büyüklüğü (r = .66) ve BSI sontest orta etki büyüklüğü ile (r = .34) puanları anlamlı düzeyde düşmüştür. Benzer şekilde, vBP grubu BIQLI (r = .34) ve RSES (r = .34) sontest ölçümlerinde orta etki büyükülüğü ile daha yüksek puanlar almıştır. Her bir grubun kendi ön ve son test puanları karşılaştırıldığında, EW grubunun ön ve son test puanlarının hiçbir ölçümde anlamlı olarak farklı olmadığı bulunmuştur. Ancak vBP grubunun, EDE-Q (r = .87) ve BSI (r = .71) son test puanlarının, ön test puanlarından anlamlı ölçüde düşük olduğu ve kuvvetli etki büyüklüğünde oldukları bulunmuştur. vBP grubunun BIQLI (r = .63) ve RSES (r = .58) son test puanları ise ön test puanlarından anlamlı ölçüde yüksek ve kuvvetli etki büyüklüğünde oldukları bulunmuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları, sanal Beden Projesi'nin yeme bozukluklarını önlemede etkili olduğunu ve profesyoneller tarafından kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to translate, adapt, and evaluate the effectiveness of the virtual form of the Body Project (vBP) developed by Stice, Mazotti, Weibel, & Agras (2000). Seventy-three female college students aged 18-25 with reported body dissatisfaction were reached using the convenience sampling method and randomly assigned into two groups. The first group was virtual Body Project (vBP) group (N =40) and the second one was the Expressive Writing (EW) group (N = 33). The participants completed a questionnaire set including the Body Mass Index (BMI), Brief Symptom Inventory (BSI), Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q), Body Image Quality of Life (BIQLI), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). The vBP group participated in 1-hour weekly sessions for 4 consecutive weeks while the EW group completed four Expressive Writing tasks weekly. Afterward, the same questionnaire set was administered as posttest assessment. Results revealed that there was no significant difference between two groups in terms of pretest scores. However, the vBP group had significantly lower EDE-Q posttest scores with large effect size (r = .66) and BSI posttest scores with medium effect size (r = .34) when compared to the EW group. Similarly, the vBP group also had higher scores in BIQLI (r = .34) and RSES (r = .34) in post-test assessment with medium effect sizes. When the pre- and post-test scores are compared for each group, it was found that the EW group's pre and post-test scores were not significantly different in any measurement. Yet, the vBP group's post-test scores were significantly lower than pre-test scores for EDE-Q (r = .87) and BSI (r = .71) with large effect sizes. The post test scores of the vBP group was significantly higher than their pre-test scores for BIQLI (r = .63) and RSES (r = .58) with large effect. The results of the current study suggest that the virtual Body Project is effective for preventing eating disorders and can be used by professionals.