Okul öncesi Arapça eğitim öğretim programları ve değerler eğitimi çerçevesinde örnek ders materyali
Sample lesson material within the framework of preschool Arabic education teaching programs and values education
- Tez No: 903163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Nitelikli eğitim ile eşitsizliklerin azaltılması, farklılıklara saygı ile sürdürülebilir toplumları yaşatmak için milli ve manevi değerlerin gelecek nesillere aktarılmasında okul öncesi dönemde verilecek erdem değerler önemlidir. Sürdürülebilir hedefler doğrultusunda erdem-değerler eğitimi, toplumun sağlıklı gelişimi ve Türkiye'de eğitim gören Türk ve yabancı öğrencilerin toplumumuza uyum sağlaması gerekmektedir. Okul öncesi Arapça öğretim materyallerinin değerler eğitimi bileşenlerinin yetersizliği nedeniyle dil becerileriyle temel insani değerlerin kazandırılmasını hedefleyen bir Arapça öğretim materyali tasarlanmıştır. Araştırma tezim dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, problemin durumu, araştırmanın önemi gibi temel bilgiler yer alırken, ikinci bölümde yöntem, verilerin toplanması, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR) incelemesi ve A1 Seviyesi özellikleri, kültürlerarası iletişim becerileri, MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında değerler eğitimi başlığı altında doküman incelemesi, 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında erdem- değer eylem modeli başlığı altında doküman incelemesi, Milli Eğitim Bakanlığınca Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 2022 yılında yayınladığı 4-5 Arapça Kurs Programı incelenerek taslak eğitim programı yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Okul Öncesi Arapça Eğitim Öğretim Programları ve Değerler Eğitimi Çerçevesinde Örnek Ders Materyali 8 tema toplam 114 sayfalık materyalin tamamı yer almaktadır. Tasarlanan bu materyal, çocuklar için değerler eğitimi çerçevesinde ikinci dilin yapısal özelliklerinin yanı sıra kültürel ve insani değerlerin öğrencilere aktarılmasını hedeflemiştir. Bu bağlamda hazırladığımız materyal adalet, aile bütünlüğü, çalışkanlık, dostluk, duyarlılık, dürüstlük, estetik, mahremiyet, merhamet, mütevazılık, özgürlük, sabır, sağlıklı yaşam, saygı, sevgi, sorumluluk, tasarruf, temizlik, vatanseverlik, yardımseverlik, irade, sorgulama, üretkenlik, cesaret ve ahlak gibi evrensel değerleri de örtük bir şekilde işlemektedir. Tasarladığımız materyal, öğrencilerin hem dil becerilerini hem de kişisel gelişimlerini 25 erdem- değer ile desteklemeyi amaçlamaktadır. Arapça metinler, etkinlikler ve örneklerle zenginleştirerek öğrencilerin hem dil bilgilerini pekiştirmesini hem de bu değerleri hayatlarına entegre etmelerini sağlayacaktır. Okul öncesi için ikinci dil olarak Arapça eğitim programı ve değerler eğitimi çerçevesinde hazırladığımız materyal tasarımı, Millî Eğitim Bakanlığınca 2013 yılında yayınlanan Okul Öncesi Eğitim Programındaki iletişimsel yaklaşıma göre sarmal bir yapıda, Millî Eğitim Bakanlığınca 2024 yılında yayınlanan Okul Öncesi Eğitim Programı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline göre bütüncül eğitimle erdem değerler üzerine hazırlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığınca, 2022 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yayınladığı 4-5 Arapça Kurs Programı incelenerek taslak eğitim programı ve temalar oluşturulmuştur. Hazırlanan materyalde Arapça dilbilgisi kurallarını öğretmekten çok dilin bir iletişim aracı olarak kullanılmasını önemsenmektedir. Öğrenci merkezli erdemler üzerine bir anlayış geliştirilmektedir. Okul öncesi çocuklar henüz okuyamadığından, materyallerdeki yazılı yönergeler öğretmenler tarafından sözlü olarak aktarılır. Hazırladığım Arapça materyaller de bu ilkeye uygun olarak, öğretmenlere yol gösterici niteliktedir. Eğitim materyali, çocukların aktif katılımını teşvik eden, görsel açıdan zengin ve öğretmen-öğrenci etkileşimli etkinliklerle tasarlanmıştır.“Tanışma”,“Ailem”,“Sınıfım ve Eşyalarım”,“Sayılar”,“Renkler”,“Meyve ve Sebzeler”,“Vücudum”ve“Hayvanlar”temalarını içermektedir. Erdem değerler ile sağlıklı bireyler, eşitsizlikleri azaltan barış içinde toplum, iradeli, sorgulayıcı, üretken, bilge, cesaretli ve ahlaklı nesillerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Tasarladığımız materyalin etkililiğinin değerlendirilmesi için öğretmen gözlemleri, öğrenci gelişim dosyaları gibi çeşitli ölçme ve değerlendirme araçları kullanılması önerilmektedir. Okul öncesi dönemde Arapça dil eğitimi ve değerler eğitimi süreçlerinin bütünleşik bir şekilde ele alındığı bu çalışma ile hazırlanan materyal, çocukların dil becerilerinin yanı sıra sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine de katkı sağlayarak, onların gelecekteki yaşamlarına olumlu etkilerde bulunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to reduce inequalities with quality education and to maintain sustainable societies with respect for differences, virtue values to be given in the preschool period are important in transferring national and moral values to future generations. In line with sustainable goals, virtue-values education is necessary for the healthy development of society and the adaptation of Turkish and foreign students studying in Turkey to our society. Due to the inadequacy of the values education components of pre-school Arabic teaching materials, an Arabic teaching material was designed that aims to teach basic human values through language skills. My research thesis consists of four chapters. The first chapter includes basic information such as introduction, the status of the problem, and the importance of the research, while the second chapter includes method, data collection, Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) review and A1 Level features, intercultural communication skills, document review under the title of values education within the scope of MEB 2013 Preschool Education Program, document review under the title of virtue-value action model within the scope of 2024 Preschool Education Program, and the draft training program by examining the 4-5 Arabic Course Program published by the General Directorate of Private Education Institutions of the Ministry of National Education in 2022. In the third section, Sample Course Material within the Framework of Preschool Arabic Education Curricula and Values Education, 8 themes and a total of 114 pages of material are included. This designed material aims to transfer cultural and human values to students as well as the structural features of the second language within the framework of values education for children. In this context, the material we have prepared implicitly covers universal values such as justice, family integrity, diligence, friendship, sensitivity, honesty, aesthetics, privacy, compassion, modesty, freedom, patience, healthy living, respect, love, responsibility, thrift, cleanliness, patriotism, helpfulness, willpower, questioning, productivity, courage and morality. The material we designed aims to support students' language skills and personal development with 25 virtues and values. By enriching it with Arabic texts, activities and examples, it will enable students to both reinforce their language knowledge and integrate these values into their lives. The material design we prepared within the framework of Arabic as a second language education program and values education for preschoolers was prepared in a spiral structure according to the communicative approach in the Preschool Education Program published by the Ministry of National Education in 2013, and according to the Preschool Education Program Turkey Century Education Model published by the Ministry of National Education in 2024, it was prepared on virtues and values with holistic education. The draft education program and themes were created by examining the 4-5 Arabic Course Program published by the Ministry of National Education, Ministry of National Education, General Directorate of Private Education Institutions in 2022. The prepared material emphasizes the use of language as a means of communication rather than teaching Arabic grammar rules. An understanding of student-centered virtues is developed. Since preschool children cannot read yet, the written instructions in the materials are conveyed verbally by the teachers. In accordance with this principle, the Arabic materials I have prepared are also instructive for teachers. The educational material is designed with visually rich and interactive teacher-student activities that encourage children's active participation. It includes the themes of“Introductions”,“My Family”,“My Classroom and My Things”,“Numbers”,“Colors”,“Fruits and Vegetables”,“My Body”and“Animals”. With virtue values, it is aimed to raise healthy individuals, a peaceful society that reduces inequalities, willful, questioning, productive, wise, courageous and moral generations. In order to evaluate the effectiveness of the material we designed, it is recommended to use various measurement and evaluation tools such as teacher observations and student development files. It is hoped that the material prepared with this study, in which Arabic language education and values education processes in preschool period are handled in an integrated manner, will contribute to children's social, emotional and cognitive development as well as their language skills and have positive effects on their future lives.