A study on sources and consequence of science teachers' self-efficacy
Fen bilimleri öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarının kaynakları ve sonucuna ilişkin bir çalışma
  1. Tez No: 719754
  2. Yazar: MERVE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin öz-yeterlilik algılarının kaynakları ve sonuçları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Öz-yeterlilik kaynakları olarak; Bandura'nın öz-yeterlilik kaynakları (doğrudan yaşantılar, dolaylı yaşantılar, sözel ikna, fizyolojik ve duygusal durumlar), iş deneyimi, fen yeteneğine ilişkin örtük teoriler ve iş tatmini dikkate alınarak ve 192 fen bilimleri öğretmenlerine öz-bildirim ölçekleri uygulanmıştır. Bunun yanı sıra, öz-yeterlilik algılarınına bağlı olarak fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde öğrenci merkezli mi yoksa öğretmen merkezli bir eğitim yöntemi uyguladığı incelenmiştir. Bu amaçla, veri toplamak için Fen Öğretmeni Çizim Testi kullanılmıştır. Önerilen kaynakların öğretmenlerin öz yeterlik duygularını ne kadar iyi yordadığını araştırmak için her bir öz yeterlik boyutu için üç farklı çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin öz-yeterlik duygularının sonucu ne kadar iyi yordadığını ortaya çıkarmak için bir çoklu regresyon analizi daha yapılmıştır. Buna ek olarak, öğretmenlerin öğretim stillerine göre öz-yeterlik algıları çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre doğrudan yaşantılar ve fen yeteneği örtük teoriler tüm alt boyutlar için öğretmenlerin öz-yeterlik duygularının pozitif anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Ayrıca, fizyolojik ve duygusal durumların negatif anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Buna ek olarak, hizmet içi fen öğretmenlerinin dolaylı deneyimleri de sınıf yönetimine yönelik öz-yeterlik duygularının negatif anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. İncelenen tüm kaynaklar arasında, tüm alt boyutlar için öğretmenlerin öz-yeterlik algısını yordamada en büyük katkıyı doğrudan yaşantılar sağlamıştır. Öte yandan, iş doyumu, öğretmenlik deneyim yılı ve sözel ikna, öğretmen öz yeterlik alt boyutlarının herhangi biri için istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcı olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, sonuçlar öğretmenlerin öz-yeterlik duygusu alt boyutlarının birleşiminin, hizmet içi fen öğretmenlerinin öğretim inançlarına ilişkin zihinsel modellerinin varyansının %6.9'unu anlamlı bir şekilde açıkladığını göstermiştir. Ek olarak, keşfedici öğretim stiline sahip öğretmenlerin öğrenci katılımı ve öğretim stratejilerilerinin kullanımı için önemli ölçüde yüksek özyeterliğe sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between sources and the consequence of science teachers' self-efficacy. Science teachers' self-efficacy was measured in terms of self-efficacy for student engagement, classroom management, and instructional strategies. As sources of self-efficacy Bandura's hypothesized sources (i.e. mastery experience, vicarious experience, verbal persuasion, and physiological and emotional states), years of experience, implicit beliefs of science ability, and job satisfaction were explored. As consequence of teacher self-efficacy, teachers' mental models regarding their teaching beliefs were examined. Moreover, the study was extended by examining whether teachers' sense of self-efficacy beliefs differ with respect to their teaching styles, determined through their mental models. In the study, 192 in-service science teachers participated and the data were collected through the administrtion of self-report instruments, namely the Teacher Sense of Efficacy Scale (TSES) , Teacher Job Satisfaction Scale (TJSS), Implicit Theory of Science Ability Scale (ITSA), Sources of Self-efficacy Inventory (SOSI), and the Draw a Science Teacher Test-Checklist (DASST-C). In order to investigate how well the proposed sources predicted teachers' sense of self-efficacy, three different multiple regression analyses for each self-efficacy dimension were conducted. Additionally, to reveal how well teachers' sense of self-efficacy predicts the consequence one more multiple regression analysis was carried out. Moreover, teachers' sense of self-efficacy beliefs with respect to their teaching styles were examined through multivaritate analysis of variance (MANOVA). Results demonstrated that mastery experience and implicit theory of science ability were found as positive significant predictors, whereas physiological and emotional states were found as negative significant predictor of teachers' sense of self-efficacy for all sub-dimensions. In addition, in-service science teachers' vicarious experiences were also found as negative significant predictor of their sense of self-efficacy for classroom management. Among all proposed sources, mastery experience made the largest contribution of prediction of teachers' sense of self-efficacy for all sub-dimensions. On the other hand, job satisfaction, years of teaching experience, and verbal persuasion were not found as statistically significant predictor for any teacher self-efficacy sub-dimension. Moreover, results also indicated that the combination of teachers' sense of self-efficacy sub-dimensions significantly explained 6.9 % of the variance of in-service science teachers' mental models regarding their teaching beliefs. Additionally, teachers with exploratory teaching style had significantly high levels of self-efficacy for student engagement and for instructional strategies compared to teachers with explicit teaching style.