Yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde asayiş kavramının değerlendirilmesi
Evaluation of the concept of asayish within the framework of a new concept of public administration
  1. Tez No: 719766
  2. Yazar: ONUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgi çağı, hayatın çok hızlı tanık olduğu ve değiştiği bir dönemdir. Bu dönemde tüm sektörlerden (özel, kamu ve üçüncül sektörler) bu değişime hızlı ve etkin bir uyum beklenmektedir. Geleneksel kamu yönetimi (GKY), bu değişimlerin getirdiği ihtiyacı karşılayamadığı için yeni kamu yönetimi (YKY) kavramı ortaya çıkmıştır. Yeni Kamu Yönetimi; devletin küçültülmesi, hizmetlerin yerelleştirilmesi, yönetişim ile özel sektörün bilgi ve yönetim tekniklerinin kamuya aktarılması çağrısında bulunmaktadır. Böylece yeni kamu yönetimi; verimsizlikle suçlanan kamu sektörünün, bilgi toplumunun ihtiyaçlarını karşılayabilmesini amaçlamaktadır. Çağın ihtiyaçları doğrultusunda kamu yönetiminde zamanla ortaya çıkan bu değişim, geleneksel kamu yönetimi anlayışının önemli örneklerinden olan ve iç güvenlik hizmetleri noktasında asayişi sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatının asayiş hizmeti anlayışında da değişime yol açmıştır. Bu çalışmada, yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde asayiş kavramının hangi yönde değiştiği irdelenecektir. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin genel amacı, araştırmanın hangi bağlamda yürütüleceğini ve mevcut araştırma sonuçlarını özetleyerek hangi boşlukların doldurulması gerektiğini ortaya koymaktır. Yapılan kaynak araştırması neticesinde ulaşılan kaynaklar tasnif edilerek yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde asayiş kavramı değerlendirilmiştir. Tezin hipotezi; yeni kamu yönetimi anlayışıyla asayiş kavramındaki değişimler arasında anlamlı bir ilişkinin olduğudur. Çalışmadaki sınırlılık kaynak taraması esnasında ulaşılan kaynaklardır. Bu çerçevede literatür taraması yapılarak araştırma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The age of innovation is a period in which life transforms and changes very quickly, therefore, theeffective adaptation to these changes is expected from all sectors (private, public, and tertiary sectors) accordingly. However, since traditional public administration (GKY) could not meet the needs brought by these changes, the concept of new public administration (NPA) has emerged in time. In this sense, new public administration; calls for the downsizing of the state, the decentralization of services, and the transfer of governance and private sector's knowledge and management techniques to public. Thus, the new public administration aims to increase the efficiency of the public sector, which is usually accused of inefficiency, to meet the needs of the information society. This change has arisen over time in public administration towards the needs of the age, has also led to a change in the understanding of public security service of the General Directorate of Security, which is one of the important examples of the traditional public administration and responsible for providing internal security services. In this study, the direction of the changes in the concept of public order within the framework of the new public administration approach will be examined. Methodology is based on literature review. The purpose of this methodology is to summarize the current research findingsand to reveal the context, in which the research will be conducted, and which gaps need to be filled. As a result of the resource research, the resources were classified, and the concept of public order was evaluated within the framework of the new public understanding. Hypothesis: There is a significant relationship between the new public administration approach and the changes in the concept of public order. The limitation of the study is the resources reached during the literature review. In this context, the literature review was conducted, and the research was revealed.