Âşık Latif Arslan'ın hayatı, sanatı, şiirleri
Life, art, poems of minstrel Latif Arslan
- Tez No: 719767
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Halk edebiyatı üzerine oluşturulan literatür içerisinde âşıklarla ilgili olarak yapılmış olan monografik çalışmalar önemli bir yer tutmaktadır. Halk edebiyatında manzum şiirler söyleyen icracıların adlandırılması araştırmacıların üzerinde durduğu inceleme konularından biri olmuştur. Çalışmada Latif Arslan saz çalabilmesi ve âşık edebiyatının geleneksel temalarını kullanması sebebiyle âşık olarak nitelendirilmiştir. Tezimizin inceleme konusunu Latif Arslan'ın hayatı ve edebi kişiliği oluşturmaktadır. Eski Türk kültüründen beslenerek günümüze kadar devam eden ve çağın değişikliklerine ayak uydurarak güncellenen âşıklık geleneğinin temsilcileri Türk dünyasının dört bir tarafına dağılmıştır. Latif Arslan bu geleneğin Kahramanmaraş ilindeki temsilcisidir. Çalışmada Latif Arslan'ın hayatı hakkında bilgiler verilmiş ve şiirleri şekil-içerik-üslup özellikleri bakımından değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Monographic studies on minstrels have an important place in the literature on folk literature. Naming the performers who sing poetry poems in folk literature has been one of the study topics that researchers have focused on. In the study, Latif Arslan was described as a minstrel because he could play the saz and use the traditional themes of the literature of minstrelsy. The life and literary personality of Latif Arslan constitute the subject of study of our thesis. The representatives of the tradition of minstrelsy, which has been fed by the old Turkish culture and has been updated by keeping up with the changes of the era, are scattered all over the Turkic world. Latif Arslan is the representative of this tradition in the province of Kahramanmaraş. In the study, information about Latif Arslan's life was given and his poems were evaluated in terms of their form-content-style features.