Savaş gemilerinde egzoz kaynaklı kızılötesi iz baskılama sistemi geliştirilmesi
Development of exhaust - induced ir signature suppression system in naval ship
  1. Tez No: 719768
  2. Yazar: KEMAL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BAYKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Söz konusu yüksek lisans tezimde, özellikle şavaş gemilerinde, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kızıl ötesi izlerin türleri, bunlardan gemi makinesi egzoz gazı sıcaklığının oluşturduğu kızılötesi iz hakkındaki çalışmalar ve egzoz gazı dışarı atılırken sıcaklığı düşürülerek bu gazların ortaya çıkardığı ısıl iz takibinin baskılanması ile ilgili literatür, makale ve ticari çalışmalar araştırıldı. Bu örnekler ışığında, yaklaşık 1/18 ölçeğinde numune model ile deneysel çalışmalar ve Ansys Fluent analiz çalışmaları yapılmıştır. Uygulama sonucunda, egzoz gazlarının sıcaklık değişimleri ve egzoz gazlarının soğumasına ilişkin deneysel ve fluent analiz sonuçları elde edilmiştir ve bunlar birbiri ile karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlar, savaş gemilerinin egzoz gazı kaynaklı ışıma hesaplamalarının yapılması ve kızılötesi güdümlü mermilere karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi için temel verileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In my MSc thesis, especialy on naval ships, types of infrared signatures that occur due to various reasons, the infrared signatures created by ship engine exhaust gas temperture the scientific article, literature and commercial studies were investigated about the suppression of signature trace the thermal traces of these gases which were cooled while the exhaust gas of the ships was thrown out. In the light of these examples, experimental studies and Ansys Fluent analysis were examined with an experimental model with a scale of approximately 1/18. As a result of the application, the results of the temperature changes of the exhaust gases and the cooling of the exhaust gases are obtained. These results form the basis for determining gaseous emission calculations of the flue gas and determining the precautions that can be taken against the infrared guided marbles.