Halka arz yöntemiyle yapılan özelleştirme uygulaması sonucunda kamu yönetiminden işletme yönetimine geçiş: Türk Hava Yolları örneği
Transition from public administration to business administration as a result of privatization made by public offering: The case of Turkish Airlines
  1. Tez No: 719777
  2. Yazar: ERCAN AKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Değişim süreçleri sonucunda işletme alanındaki aktörlerin yeni kimliklere sahip olması ve güncel yönetim modelleri devletleri ekonomik faaliyetler içerisinde farklı bir sosyal yapıya dönüştürmüştür. Klasik anlamdaki görevinden ayrılan devlet sistemin düzenleyen ve denetleyeni konumuna gelmiştir. Bu çalışma kapsamında neoliberal ekonomi politikalarının bir uzantısı olan özelleştirme uygulamasıyla birlikte Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'nın kendine özgü bir modelde özel şirket olarak elde ettiği yeni örgüt yapısını anlamak ve açıklamak amaçlanmıştır. Özelleştirme Teorisi ve Durumsallık Yaklaşımı üzerine oluşturulan araştırmanın sonucunda ortaya çıkan güçlü tahmin halka arz yönteminin yanı sıra altın hisse oluşturulan bu uygulama sayesinde Türk Hava Yolları'nın organizasyon ve operasyon yapısının güçlenerek büyüdüğü varsayımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the change processes, the new identities of the actors in the field of business and the current management models have transformed the states into a different social structure within economic activities. The state, which has left its duty in the classical sense, has become the organizer and supervisor of the system. Within the scope of this study, it is aimed to understand and explain the new organizational structure that Turkish Airlines acquired as a private company in a unique model, together with the privatization practice, which is an extension of noeliberal economic policies. The strong estimation that emerged as a result of the research on the Privatization Theory and Contingency Approach supports the assumption that Turkish Airlines organizational and operational structure has grown stronger thanks to this appilication, which created a golden share, as well as the public offering method.