Afet yönetimi ve jandarmanın afet yönetimindeki hizmet kalitesi algısı: Hatay ili örneği
Disaster management and the perception of the service quality of the gendarmerie in disaster management: The case of Hatay province
  1. Tez No: 910074
  2. Yazar: NAGİHAN BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde genel kolluk kuvveti olan Jandarma Teşkilatının meydana gelen afet olaylarında afet yönetimi süreci içindeki rolünü değerlendirmektir. 6 Şubat depremi kapsamında afet yönetiminde jandarmanın hizmet kalitesi algısını ve verimliliğini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Hatay ili Defne ilçesinde konteynır kentlarde ikamet eden 772 depremzede oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 276 depremzededen elde edilen veriler doğrultusunda geliştirilen“Jandarma Deprem Hizmet Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçeğin temel bileşenler analizileri (maximum likelihood) gerçekleştirilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik bilgileri incelendiğinde, alfa değeri 0,976 çıktığı anlaşılmaktadır ve ölçeğin düzey olarak oldukça güvenilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uyum indekslerinin de oldukça güçlü olduğu saptanmıştır. Verilerin analizinde normallik kriterleri Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk ile test edilmiştir ve basıklık çarpıklık katsayılarının incelenmesi ile karar verilmiştir. Ayrıca betimsel istatistikler ve parametrik olmayan fark testlerinden olan Mann Whitney U test ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre, cinsiyet değişkeni bağlamında erkekler (4,47) kadınlara (4,39) göre, medeni durum değişkeni bağlamında; bekarlar( 4,51) evlilere (4,39) göre; ve istihdam değişkeni bağlamında çalışanlar (359,34) çalışmayanlara (304,77) göre jandarmanın hizmet kalitesini oldukça başarılı bulmuşlardır. Türkiye'nin afet potansiyeli yüksek bir ülke olması sebebiyle bu alanda literatür geliştirilmeli ve araştırmalar politika uygulayıcılara destek olmalıdır. Afetin büyüklüğü riske atılmamalı, bu sebeple sürdürülebilir önlemler alınarak afet yönetim aşamaları olan zarar azaltma ve afete hazırlık aşamalarına oldukça ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the role of the Gendarmerie, which is the general law enforcement force in our country, in the disaster management process in disaster events. It was aimed to reveal the service quality perception and efficiency of the Gen-darmerie in disaster management within the scope of the February 6 earthquake with a holistic approach. The research is a quantitative research that designed in the correla-tional survey model. The study group consisted of 772 earthquake victims residing in container cities in Defne district of Hatay province. The data of the research were col-lected with the“Gendarmerie Earthquake Service Scale”developed in line with the data obtained from 276 earthquake victims. Principal components analysis (maximum like-lihood) of the scale was performed. When the validity and reliability information was examined, it was understood that the alpha value was 0.976 and the scale was found to be at a highly reliable level. It was also determined that the fit indices were quite strong. In the analysis of the data, normality criteria were tested with Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk and decided by examining the kurtosis-skewness coefficients. Oth-erwise, descriptive statistics and nonparametric difference tests, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H tests, were applied. According to the findings of the research, in terms of gender variable, men (4.47) found the service quality of the Gendarmerie quite successful compared to women (4.39); in terms of marital status variable, singles (4.51) found it more successful compared to marrieds (4.39); and in terms of employ-ment variable, employed (359.34) found it more successful compared to unemployed (304.77). Because of Turkey is a country with a high disaster potential, literature should be developed in this field and researches should support policy implementers. The magnitude of the disaster should not be put at risk, therefore great emphasis should be placed on the disaster management stages which are damage reduction and disaster preparedness by taking sustainable measures.