Afganistan'ın yeniden inşasında Türkiye'nin yumuşak güç stratejisi
Turkey's soft power strategy over rebuilding Afghanistan
- Tez No: 491305
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Sovyetler Birliğinin çöküşü bir yandan ABD liderliğinde Batı'nın zaferini ilan etmesini sağlarken diğer yandan NATO ve ABD liderliğinin de sorgulanmasına yol açmıştır. Ancak 90 ülkeden yaklaşık 3000 masum insanın ölmesine yol açan 11 Eylül 2001 terör saldırıları, uluslararası politikada yeni bir dönemece girilmesini sağlamıştır. Nitekim 11 Eylül'ün stratejik meydan okuması, Batı'ya hem yeni düşman tanımı yapma şansı vermiş hem de Türkiye'nin kayıtsız kalması mümkün olmadığı geniş bir coğrafyada da ulus ve devlet inşa süreçleri furyasını başlatmasına olanak sunmuştur. Afganistan, ABD'nin 11 Eylül sonrası başlattığı ulus inşası furyasında bir ilk olması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye bu süreçte laik ve modern yapısı nedeniyle rol model ülke olarak Batı'nın vitrinize etmek istediği bir ülkeye dönüşerek önemini artırmıştır. Ancak Türkiye, yumuşak güç havzalarındaki dost ve kardeş ülkeleri yalnız bırakmak istememekle birlikte tamamen kontrolünde olmayan yeniden inşa süreçlerinde yumuşak gücünü zayi etme riskiyle de yüzleşmek durumunda kalmaktadır. Bu çalışmada teorik olarak güç ve yumuşak güç kavramları ele alınarak yeni bir yumuşak güç önerisi ışığında Türkiye'nin Afganistan'ın yeniden inşasında izlediği yumuşak güç stratejisi izah edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Soviet Union, not only led the West to declare its victory under US leadership, but also led to the questioning of NATO and the US leadership. However the 9/11 terrorist attacks causing to the deaths of about 3000 innocent people from 90 countries led to a new era in international politics. As a matter of fact, the strategic challenge of 9/11 gave the West the chance to define new enemies, as well as allowing the nation and state building fury have started in a wide geographical area where it is impossible for Turkey to be oblivious. Afghanistan has a very important place in terms of being the first in the nation-building furry launched by the USA after 9/11. Turkey has increased the importance turning into a country where Western countries need to showcase in this process as role model for its secular and modern structure. However, while Turkey does not want to leave friendly and brotherly countries in soft power basins alone, it has to face the risk of losing its soft power in the reconstruction processes that are not completely under its control. In this study, the concepts of power and soft power will be discussed theoretically, and Turkey's soft power strategy over rebuilding of Afghanistan will try to be explained in the light of a new soft power proposal.