Tek lokmalık eğitsel videolara dayalı mikro öğrenmenin etkisinin çevrim içi tablo eğitimi bağlamında incelenmesi
Investigation of micro-learning effect which based on bite sized educational vi̇deos in the context of e-sheets course
- Tez No: 719839
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, mobil öğrenme anlayışına uygun mikro öğrenmenin incelenmesini içeren bir çalışmadır. Araştırma yöntemi, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı karma desen olarak belirlenmiştir. Öğrenenlerin mikro öğrenme yöntemini tercih durumunu incelemek amacıyla Anadolu Üniversitesi Moodle Platformu AKADEMA'da araştırmacı tarafından“çevrim içi tablolar”isimli ders açılmıştır. Dersin tamamı tek lokmalık eğitsel videolardan oluşturulmuştur. Eğitsel videolar, mikro öğrenmeye uygun olarak en fazla 5 dakikalık sürelerde, parçadan bütüne giden anlatımla ve çoklu ortam tasarım ilkelerine göre hazırlanmıştır. Videoların tek lokmalık öğrenme yöntemine uygunluğu ile ilgili 3 uzman görüşü alınmıştır ve sisteme yüklenmiştir. Ders öğretim programı ATGUD (ADDIE) öğretim tasarım modeline göre şekillendirilmiştir. Araştırmacı tarafından bir ön çalışma yapılarak analiz ve geliştirme aşamaları belirlenmiştir. Katılımcıların mikro öğrenmeyi tercih durumlarını incelemek amacıyla katılımcılara yarı yapılandırılmış sorular yöneltilmiş, veriler araştırmacı tarafından eğitimin verildiği ortamda görüş formu aracılığıyla toplanmıştır. Buna göre görüş formu ile veri toplanan 73 kişi, kriter örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmacı, kişisel e-postası aracılığıyla ve çevrim içi öğrenme ortamından öğrenenlerle etkileşim oluşturmuştur. Verilerin çözümlenmesi sürecinde, kategorisel analiz yöntemiyle içerik analizi yapılmıştır. Buna göre, katılımcılardan elde edilen veriler yorumlanmıştır. Araştırmaya göre, katılımcılar çevrim içi öğrenme ortamlarında tek lokmalık eğitsel video tercih etmektedirler. Aynı zamanda katılımcılar, tek lokmalık eğitsel videolaro eğitime uygulanabilir görmekte ve eğitimin yapıldığı dijital ortamı erişilebilir bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research includes the examination of micro-learning in accordance with the understanding of mobile learning. The research method was determined as exploratory mixed design, one of the mixed research methods. In order to examine the learners' preference for the micro learning method, a course the called E-Sheets was created by the researcher at Anadolu University Moodle Platform which is called AKADEMA. The course content was created completely with bite sized videos. The video of the course is prepared in accordance with the principles of multimedia design, in accordance with micro-learning, in a maximum of 5 minutes and with a narrative from the part to the whole. The opinions of 3 experts were taken about whether the videos are suitable for the bite sized learning method and after that videos were uploaded to the system. The course curriculum has been created according to the ATGUD instructional design model. Analysis and development stages were determined by a preliminary study by the researcher. The data were collected to examine the preferences of the learners' for the micro learning method, In according to, data were collected by asking semi-structured questions to the learners' though by the researcher on the online course. Accordingly, 73 learners who participated in the survey were determined by criterion sampling method. In addition, the researcher interacted with learners by the personal e-mail and the online course. In the process of analyzing the data, content analysis was carried out with the categorical analysis method. According to the research, participants prefer bite sized educatinal videos in online learning environments. Also participants think the microlearning approach as applicable to education. Participants find the digital environment where the training takes place accessible.