Energy absorption and deformation mechanisms of triply periodic minimal cellular hybrid structures
Hibrit üçlü periyodik kafes yapıların enerji absorbe ve deformasyon karakteristikleri
  1. Tez No: 719838
  2. Yazar: ALPER DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TMPS' nin aslında genel olarak kafes yapılar kümesinde olmasından mütevellit enerji sönümleme elemanı olarak kullanılabilecekleri fikri ortaya çıkmıştır. Yapılan son çalışmalar neticesinde bazı fonksiyonların oldukça iyi bir absorber olarak değerlendirilmesi gerektiği tavsiye edilmiştir. Bu fonksiyonlardan birkaçı gyroid, Schwarz P&D ve Schoen-IWP olarak öne çıkmaktadır. Ek olarak malzeme yoğunluğu gradyeni değişen hibrit denilebilecek yapıların sonuçları iyileştirdiği bazı deneyler mevcuttur. Fakat bununla birlikte çalışmalarda kullanılan bu fonksiyonların birbirleri ile birleşimi sonucu ortaya çıkan hibrit yapıların davranışları konusunda neredeyse hiçbir çalışma yoktur. Literatürde olan birkaç çalışma da daha çok bu hibrit yapıların oluşturulması üzerinedir. Bu çalışmada genel olarak çeşitli baz fonksiyonların hibritleştirilmesi ile oluşan yapıların enerji sönümleme ve deformasyon mekanikleri ele alınmıştır. Temel olarak çalışmanın amacı ilgili yapıların çarpışma sırasında nasıl davrandıklarını sanal olarak gözlemlemek olup gelecekte yapılacak teorik ve pratik çalışmalarda kullanılabilecek bir rehber hazırlamaktır. Elde edilen sonuçlar genel olarak düzensizlik göstermekte olsa da potansiyel olarak bazı hibrit yapılar ilerleyen çalışmalarla birlikte tercih edilebilir hale getirilebilir. En son bölümdeki öneriler ve geliştirmeler kısmında bu konudan da bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fields in which TMPS are aimed to be employed is energy absorption owing to their cellular topologies. As a result, studies show that some types are superior in acoustic and some other types have superior heat resistance. Some of the recent studies aim to create hybrid formulations in some ways like changing density gradient or function modifications etc. For instance, recent studies in tissue engineering aim to find hybrid designs which meet the requirements to use them as bones in medical applications. This study proposes by showing the energy absorptions with deformation mechanics of hybrid structures that obtained from common TMPS in order to guide the researches to choose which model in certain applications.This study aims to show a systematic design -including FE model- of hybrid structures and their energy absorption abilities with deformation mechanics comparison in purpose of finding the possibility to use hybrid models instead of basic functions in some areas including public and private safety issues.